Gāzes tirgus cena patlaban ir pirmskara līmenī, bet eksperti un tirgus dalībnieki vērtē, ka tā vasarā var svārstīties. Tādēļ daudzie izaicinājumi gan siltumuzņēmumiem, gan mājsaimniecībām arī pirms nākošas ziemas sezonas saglabāsies tie paši. Proti, kā un vai mainīsies gāzes cena nākotnē, vai šobrīd ir izdevīgākais brīdis, lai gāzi pirktu visam gadam, vai vēl nogaidīt un vai līgumus slēgt ar fiksētu vai mainīgu cenu. Kā nozare Latvijā gatavojas nākamajai apkures sezonai?

Vēl dažas dienas pirms kara Ukrainā sākuma pērn februārī dabasgāzes tirgus cena Eiropā bija aptuveni 70 eiro par megavatstundu, bet jau martā cena sasniedza piecas reizes augstāku līmeni - teju 350 eiro par megavatstundu. Ņemot vērā tobrīd neskaidro gāzes pieejamību, tirgotāji aktīvi veidoja gāzes krājumus šai ziemai un cena būtiski pieauga. Savukārt siltumuzņēmumi un mājsaimniecības lauzīja prātus par to, kā un kad ir īstais brīdis slēgt līgumus ar tirgotājiem. Pēdējos mēnešos gāzes cena strauji kritusies un tā atkal ir pirmskara laika līmenī.

Lai arī gāzes patēriņš pērn Latvijā krities, akciju sabiedrības "Latvenergo" pārdošanas direktors Uldis Mucenieks lēš, ka uzņēmuma iepriekš dārgi iepirktās gāzes apjoms lielākoties tiks patērēts līdz šīs apkures sezonas beigām. Šobrīd uzņēmums pakāpeniski gatavojas nākamajai ziemai un turpina slēgt līgumus par piegādēm caur Klaipēdas termināli jau par jauno gāzes cenu. Vienlaikus Mucenieks vērtē, ka cena joprojām var svārstīties.

Lai arī uzņēmums iepriekš paudis, ka kamēr dārgākā gāze nebūs iztērēta, siltuma ražošana lētāka nekļūs, Mucenieks skaidro, ka, apvienojot tos gāzes krājumus, kas iepirkti rudens sākumā ar papildinājumiem, kas iepirkti vēlāk, jau šobrīd tomēr veidojas zemākas dabasgāzes izmaksas nekā uzņēmums iepriekš prognozēja. Tādēļ "Elektrum" jau šajā sezonā pazeminājis dabasgāzes cenu mājsaimniecībām.

"Rīgas siltums" pagājušajā nedēļā ziņoja, ka arī nākamajai apkures sezonai atklāta konkursa rezultātā iegādāsies pat trīs reizes jeb par 67% lētāku dabasgāzi, kas liekot cerīgi raudzīties uz nākošo ziemu. Tomēr Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas valdes loceklis Valdis Vītoliņš skaidro, ka katrs siltumuzņēmums patlaban ir izvēlēs priekšā, vai gāzi iepirkt no tirgotājiem šobrīd vai vēl nogaidīt un, vai līgumus slēgt ar fiksētu vai mainīgu cenu.