Inovācijām lauksaimniecības un pārtikas nozarē Eiropā pašlaik pieejami līdz 200 miljardiem eiro, bet tikai 4% no jaunuzņēmumiem darbojas šajā jomā. Tāpēc Rīgas Tehniskās universitātes Zinātnes un inovāciju centrs aicina pētniekus un jaunuzņēmumus, kuriem ir inovatīvi risinājumi pārtikā un lauksaimniecībā, piedalīties Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta zināšanu un inovāciju kopienas atbalsta programmās. Dalībnieki varēs saņemt grantu no 6000 līdz 10 000 eiro, lai attīstītu savu biznesa ideju, veiksmīgi ieietu tirgū un paplašinātu savas komerciālās iespējas.

Alīna Dolmate ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta pārstāve un kontaktpunkta vadītāja Latvijā, Rīgas tehniskajā universitātē. Viņa stāsta, ka programmā tiks atbalstīti projekti, sākot ar alternatīvo proteīnu avotiem līdz ilgtspējīgai lauksaimniecībai, kurā izmanto jaunas tehnoloģijas un sensorus vai, piemēram, bioloģisko mēslojumu, kas palīdz uzlabot augsni. Tiks atbalstīti uzņēmumi dažādās attīstības stadijās.

Programma ir starptautiska un uzņēmumiem ir arī iespēja gūt pieredzi ārvalstīs. Pērn trīs mēnešus Izraēlā pavadīja uzņēmuma „Biorefic” līdzdibinātājs Emīls Paupe-Balodis. Viņš stāsta, ka Izraēlā pavadītais laiks licis mainīt uzņēmuma stratēģiju.

Uzņēmums „Biorefic” dibināts pirms diviem gadiem un tajā tiek izstrādāta videi draudzīga bezatkritumu biorafinēšanas platforma, lai iegūtu augstas pievienotās vērtības produktus no lauksaimniecības atlikumiem, piemēram, salmiem, sēnalām un pākstīm. Emīls Paupe-Balodis stāsta, ka šobrīd turpinās ideju un tehnoloģiju attīstīšanas process.

Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta pārstāve Latvijā Alīna Dolmate stāsta, ka pērn biznesa atbalsta programmās veiksmīgi piedalījās trīs komandas no Latvijas. Viņa uzsver, ka pārtikas un lauksaimniecības jomā joprojām darbojas ļoti maz jaunuzņēmumu.

Pieteikties Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta atbalsta programmāmvar līdz 26. martam. Sīkāku informāciju meklējiet RTU mājas lapā, sadaļā „EIT Food”.