Kā uzbūvēt valsti? Centrālās Statistikas pārvaldes pirmsākumi 1919.gadā. Stāsta Gundega Kuzmina, Centrālās Statistikas pārvaldes speciāliste.

 

Nodibinoties Latvijas Republikai, dzima arī vajadzība noskaidrot, cik valstī ir iedzīvotāju, kādā stāvoklī ir lauksaimniecība, rūpniecība un citas nozares. Tāpēc tapa Valsts Statistiskā pārvalde.

1919. gada 1. septembrī valdība pieņēma pārvaldes darbības pagaidu noteikumus. Par tās direktoru iecēla Marģeru Skujenieku, kurš tolaik jau bija izdevis savu fundamentālo pētījumu „Nacionālais jautājums Latvijā”. Viņa izvirzīšana bija pamatota, jo Skujenieks jau tobrīd bija plaši pazīstams un iecienīts publicists, sabiedriskais darbinieks un politiķis, kurš savus argumentus par nacionālas valsts nepieciešamību pamatoja statistikā.

Pirmā Statistikas pārvaldes mājvieta bija Stabu ielā 12, kas šodien ir ļoti pazīstama ēka – Stūra māja. Taču tolaik tai vēl nebija tāds leģendārs statuss. Šajā ēkā mitinājās daudzas iestādes, pārvaldei bija limitēts telpu skaits un lielāko daļu darba veica divās maiņās.

Sākotnēji bija ap 50 darbinieku un kopumā pirmās brīvvalsts laikā lielākā daļa darba tika veikta pateicoties brīvprātīgo darbam. Statistikas apkopošanā tika iesaistīti 2 -3 tūkstoši brīvprātīgo darbinieku visos pagastos. Tika uzskatīts, ka lai ievāktu regulāru un kvalitatīvu informāciju par lauksaimniecības stāvokli, apsekotu sējumus un novērotu ražas ievākšanu, katrā pagastā bija nepieciešami vismaz trīs brīvprātīgie korespondenti. Tie pārsvarā bija skolotāji vai pagastu darbinieki.

Pirmā datu vākšana notika 1920 . gada vasarā, kad apkopoja iedzīvotāju skaitu, ziņas par lauksaimniecību un novērtēja kara postījumus. Latvijas Statistikas gada grāmata tolaik tika izdota divās valodās – latviešu un franču. Grāmatas vāku arī tobrīd rotāja Latvijas valsts ģerbonis.

 

1918. gada 18. novembris ir mūsu valsts dzimšanas diena. Taču 1919. gads ir laiks, kad savu valsti pēckara apstākļos pašiem bija jāsāk celt no nulles. Šajā gādā gadsimta jubileju atzīmē virkne dažādu valsts iestāžu, institūciju un organizāciju, kas kļuva par valsts sākumu tolaik un kalpo par pamatu joprojām.

Rubrika "Kā uzbūvēt valsti?!" dažādu iestāžu darbinieki atskatās šo institūciju tapšanas vēsturē, skaidro, kādas bijušas to funkcijas un pirmās personības, kā arī pastāsta par savu izvēlēto vēsturisko priekšmetu, telpu, dokumentu vai zīmīgu skaņdarbu, kas kalpo par laika mašīnu, lai aizdotos katras iestādes dzimšanas laikā.