Vai šogad būs daudz sniega vai drīzāk mūs sagaida nemitīgi snigšanas un kušanas brīži? Izrādās šis jautājums nav aktuāls tikai ziemas mīļotājiem vai nīdējiem. Tas ir būtisks arī tiem, kuri palīdz meklēt veidus, kā labāk pielāgoties klimata pārmaiņām. Ko tās nes Latvijas ainavai un pilsētvidei un kā klimata pārmaiņas ietekmē to, no kā būvēsim mājas?

Tā vien liekas, ka ziemas kļūst siltākas un sniega mazāk. Lai gan vienu gadu sakām, ka sniega bijis gana, citu, ka teju nemaz, precīzāko atbildi par to, kāda tad izskatās Latvijas sniega ainava zina tie, kuri sniega segu analizē gadu no gada un viens no viņiem ir Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datu analītiķis Viesturs Zandersons.

Palielinoties temperatūrai, palielinās arī nokrišņu daudzums. No temperatūras ir atkarīgs ne tikai tas, cik daudz nokrišņu veidosies, bet arī, kā tie ietekmēs apkārt esošos ceļus un ēkas. Jo biežāk būs vērojami sasalšanas - atkušanas periodi, jo negatīvākas sekas tas atstās uz apkārtnes infrastruktūru.

Tieši šādas īslaicīgas temperatūras svārstības ir likušas lauzīt galvas inženieriem – kā padarīt ēkas un to būvmateriālus pielāgoties spējīgus tieši šādiem apstākļiem? Lai to noteiktu, zinātnieki laboratorijā ne tikai sanes ķieģeļus, bet arī tos īpaši mērcē. Vairāk stāsts Rīgas Tehniskās universitātes profesore Andra Blumberga.