"Ar dziesmu bagātināt bērna dvēseli tā, lai mūzika no cilvēka neatkāptos visu dzīvi," ar šādu nolūku 1971. gadā kordiriģente un dziedāšanas skolotāja Irēne Veinberga izveidoja bērnu vokālo studiju "Knīpas un knauķi".Viņas iecere piepildījusies ar uzviju. 50 gadu darbības laikā studijā dziedātprasmi apguvuši vairāki tūkstoši bērnu. Ļoti daudziem dziesma joprojām ir neatņemama dzīves daļa.

Šodien, 16. martā, par ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā "Knīpas un knauķi" saņems balvu "Zelta mikrofons 2021".

Jāņa Lūsēna mūzikls "Īkstīte", kurā "Knīpas un knauķi" sadarbojās ar Dailes teātra aktieriem un muzicēja uz Dailes teātra skatuves ir tikai viens no ļoti, ļoti daudzajiem skaistajiem "Knīpu un knauķu" projektiem.

Gadu gaitā viņi sadarbojušies ar virkni pazīstamu komponistu un katrs studijā ienesis savu muzikālo krāsu. Ar mazajiem dziedoņiem kopā muzicējuši arī daudzi populāri dziedātāji - Igo, Renārs Kaupers, Aija Andrejeva, Daumants Kalniņš un citi, tapis muzikāls uzvedums ar Jura Kulakova mūziku „Ieklausies” un cikli "Savādā pasaule" ar Jāņa Lūsēna mūziku un "Zemes dziesmas" ar Nika Matvejeva kompozīcijām.

Kopumā 50 darbības gados "Knīpas un knauķi" nodziedājuši simtiem koncertu Latvijā un ārzemēs, ieskaņojuši vairāk nekā 30 dziesmu albumu, ar ļoti labiem panākumiem piedalījušies dažādos konkursos. Studijā dziedātprasmi kopumā apguvuši vairāki tūkstoši bērnu.

Visus sasniegumus zinot, mazliet neparasts šķiet studijas rašanās stāsts, proti, tapšana bija gandrīz vai nejauša. Rīgas Skolotāju namā 70. gados darbojās bērnu deju kolektīvs, un tā vadītāja Baiba Šteina koncertam Kijevā vēlējās iestudēt arī dažas dejas, kuras pavadītu bērnu dziedājums. Viņa talkā aicināja dziedāšanas skolotāju Irēni Veinbergu, kura to arī īstenoja, bet pēc koncerta viņai bija žēl šķirties no mazajiem dziedātājiem. Un tā ātri vien no sīkā kodoliņa izauga studija.

Šovakar ierakstu balvas "Zelta mikrofons" ceremonijā "Knīpas un knauķi" saņems balvu par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā. Edītes Putniņas veidotā grāmata par studijas vēsturi savukārt klajā varētu nākt jūnija sākumā.