Latvijā atkal palielinās Āfrikas cūku mēra izplatība, kas skar mežacūkas un mājas cūkas. Slimība ir ļoti lipīga un visbiežāk saslimušie dzīvnieki nomirst. Pirmais slimības uzliesmojums Latvijā bija 2014. gadā un, lai arī daudzi cūku audzētāji iemācījušies ar slimību sadzīvot un ievērot biodrošības noteikumus un higiēnas pasākumus, nozari negatīvi ietekmē arī tas, ka Āfrikas cūku mēra skartās valstis nedrīkst cūkgaļu eksportēt. Šobrīd to nedrīkst darīt Baltijas valstis, Polija, arī Vācija un citas, tāpēc Eiropas tirgū ir cūkgaļas pārprodukcija un cūkgaļas cenas ir zemas.

Āfrikas cūku mēra otrais vilnis Latvijā šobrīd ir pilnā plaukumā. Tā situāciju vērtē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītājs Mārtiņš Seržants. Salīdzinot ar gadu iepriekš, jau pērn saslimšana palielinājās gandrīz trīs reizes.

Latvijas Cūku audzētāju asociācijas direktore Dzintra Lejniece vērtē, ka cūkgaļas cena joprojām nesedz pašizmaksu, jo krietni palielinājušās barības izmaksas Saimnieki, kuri izpildījuši visas biodrošības prasības, bet kuru dzīvnieki saslimst ar Āfrikas cūku mēri, var saņemt kompensācijas, par katru cūku vidēji 128 eiro.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe vērtē, ka cūkgaļas zemo cenu iemesli ir gan Āfrikas cūku mēris, gan cūkgaļas pārprodukcija Eiropā.

Mārtiņš Seržants no PVD atgādina galvenos biodrošības noteikumus, kādi jāievēro tiem, kas audzē mājas cūkas.

PVD arī aicina iedzīvotājus ziņot par beigtām mežacūkām un nopelnīt 30 eiro pirms nodokļu nomaksas.