Augusts Ozoliņš, Pētera dēls ir dzimis 1889. gadā Cesvainē un Pirmā pasaules kara laikā dienējis 10. Krievijas armijā 3. Sibīrijas korpusā, bijis ložmetējnieks, apbalvots ar trim Jura krustiem par varonību kaujā Polijas teritorijā.

Pagājuši simts gadi kopš dibināta Latvijas armija. Apaļo gadskārtu bruņotie spēki atzīmēs jūlijā, savukārt  Latvijas Radio skan nelieli latviešu karavīru dzīves stāsti.

"Fotogrāfija, kas mums ir atstāta, ir diezgan unikāla un skaista, kaut gan viņa ir viena, bet šeit mēs redzam četru vīriešu grupu, kuri ir apmetušies pie koka saknes, tā pusguļus.Bet divi ļoti stalti stāv un izskatās nedaudz pēc tādiem amerikāņu kovbojiem, kur mēs tiešām redzam pie krūtīm katram piespraustas medaļas un arī Jura krustus, un uz cepurēm uzliktas arī brilles. Un šādas brilles valkāja tikai tie, kas brauca ar motocikliem Pirmā pasaules kara laikā," skaidro Mārtiņš Mitenbergs.

Tas liecina, ka Augusts Ozoliņš nav bijis tikai ložmetējnieks, bet tā ir bijusi arī kāda ziņu nodošanas varbūt komanda, kuri ir pildījuši arī sakarnieku funkcijas, izlūku funkcijas un tā bijusi ložmetējnieku vadam piestiprināta vienība.

Pēc kara Augusts Ozoliņš atgriežas Latvijā jau kā unteroficieris.

Rubrika tapusi sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju. Ziņas sniedza Sanita Kokina.