Skaudri sāpīgs un traģisks, bet vienlaikus arī dziļi cilvēcisks un gaišs stāsts ir Martas Hercas jaunā dokumentālā filma "Mēs tikai tagad sākam". Tās centrā ir vēsturnieks Marģers Vestermanis, kurš ir viens no nedaudzajiem, kas izdzīvoja Otrā pasaules kara holokaustā.

Kā pēc visa pārciestā ir iespējams dzīvot pilnvērtīgu dzīvi? Kur smelt spēku, ja ir iznīcināts viss, kas cilvēkam mīļš un dārgs? Tie ir daži no jautājumiem, uz kuriem atbildes meklē filma. Tās pirmizrāde 8. decembrī "Splendid Palace".

Marģers Vestermanis filmā atminas liktenīgo 1941.gada jūlija dienu, kad Rīgā ienāca nacistiskās vācu armijas karaspēks un sagrāva viņa ģimenes un ļoti daudzu citu ebreju dzīves.

Marģeram tolaik bija 17 gadu. Rumbulā nogalināja visus viņa tuvākos cilvēkus. Lai arī viņam pašam izdevās izglābties, pēc Rīgas geto likvidēšanas viņš piedzīvoja necilvēcīgus apstākļus divās koncentrācijas nometnēs Mežaparkā un Popervālē, līdz viņam izdevās izbēgt.

Filmā viņš atklāti stāsta, kas notiek ar cilvēku gan fiziskā, gan garīgā līmenī, kad viņš dzīvo badā un aukstumā, arī par to, cik neiedomājami stipras ir cilvēka dzīvot alkas un cik briesmīgi ir sajust, kā valdošās ideoloģijas iespaidā mainās līdzcilvēku attieksme.

Filmas režisori Martu Hercu ebreju holokausta tēma interesē jau kopš studiju gadu sākumiem un tieši tās pētniecība viņu saveda kopā ar vēsturnieku Marģeru Vestermani. Uzzinot viņa dzīvesstāstu, režisore saprata, ka tas ir filmas vērts un mūsu sabiedrībai vajadzīgs un aktuāls.

Tieši ebreju glābēju tēma ir Marģera Vestermaņa kā vēstures pētnieka uzmanības lokā, viņš daudz par to runājis, rakstījis, šobrīd strādā pie grāmatas, veltītas šai tēmai, un tas ļoti labi raksturo viņa personību – uzskata Marta Herca.

Lai arī savā cienījamā vecumā viņam tas bijis fiziski un arī garīgi grūti – Marģers Vestermanis kopā ar filmas veidotājiem apmeklējis kādreizējo Rīgas geto teritoriju un citas vietas, kur kādreiz risinājās baisie notikumi, un dalījies atmiņās, kas viņu vajā visu mūžu.

Kā ietilpīgs simbols filmā ir upe, kas kalpo par visa kino darba caurviju motīvu.

Martas Hercas dokumentālās filmas "Mēs tikai tagad sākam" pirmizrāde notiek kinoteātrī "Splendid Palace", nākamā gada pavasarī to izrādīs arī Latvijas Televīzijā.