Pirms gada emigrācijā bija spiesti doties Krievijas neatkarīgie mediji, kuru žurnālistiem cietumsods draudēja tikai par to, ka viņi karu sauca par karu. Dažus mēnešus vēlāk durvis vēra „Media Hub Riga” jeb Rīgas mediju centra kopstrādes telpa, kur vienuviet strādā Krievijas un Baltkrievijas opozīcijas un Krievijas okupētās Ukrainas daļas žurnālisti. Ineresējamies, kā attīstījusies šī iniciatīva un kāda ir žurnālistu ikdiena?

Jaroslavs gatavo kafiju „Media Hub Riga” omulīgajā virtuvē. Apjautājas, vai vēlos tai pievienot cukuru un kanēli. Žurnālists no Luhanskas apgabala, kas tagad iekļauts Krievijas Federācijas sastāvā, strādāja Staroviļskas pilsētas avīzē. Ziņoja par raķešu uzbrukumu, pagājušā gada 2.martā piedalījās protesta mītiņā, kura dalībnieki apstādināja Krievijas bruņutehnikas kolonnu. Pēc tam sākās okupācijas oponentu vajāšana un spīdzināšana. Jaroslavs ir pārliecināts, ka ir arī bojāgājušie, tikai par tiem plašāk nerunā. Viņa avīze aizgāja pagrīdē, iznāca internetā un sociālajos tīklos.

Divus mēnešus divdesmitgadnieks bēguļoja, līdz izlēma cauri Krievijai doties uz kādu Eiropas valsti un turpināt darbu no turienes. Birokrātiskā haosa dēļ viņu neapcietināja filtrācijas procesā. Cauri Maskavai, dzīvojot nepārtrauktās bailēs no aizturēšanas, ukrainis nonāca Latvijā. Ar aizkustinājumu atceras, kā, satiksmes autobusā šķērsojot robežu, sapratis: esmu brīvs! Kā ar asarām acīs saucis: „Slava Ukrainai”, bet citi pasažieri, tādi paši ukraiņu bēgļi, atbildējuši: „Varoņiem slava!”

Stāstot, Jaroslavs saka: „Mēs”, jo aizbēga arī viņa līgava Anastasija. Pēc nonākšanas Rīgā viņš steidzās Anastasijai pakaļ uz Varšavu. Abi tagad šeit īrē dzīvokli, Jaroslavs joprojām raksta savai Staroviļskas avīzei, ko internetā tagad lasa cilvēki, kuriem izdevies no okupācijas režīma izsprukt uz dažādām Eiropas valstīm. Okupēto teritoriju iedzīvotājiem piekļuve neatkarīgai informācijai kļūst arvien sarežģītāka, jau no rudens Staroviļskā ir problēmas ar internetu. Arī ziņu sniedzēju paliek arvien mazāk, Jaroslava atsaucīgāko informācijas sniedzēju nesen apcietinājušas okupācijas varas iestādes. Viņa medijam izsīkst līdzekļi darbinieku algām, taču Latvijā Jaroslavam ir iespēja izdzīvot, jo viņš kļuvis arī par vienu no deviņiem Media Hub Riga darbiniekiem, palīdz citiem likteņa biedriem. Arī līgava Anastasija strādā šeit. Ukraiņi, Krievijas un Baltkrievijas opozīcija – visi vienkopus klabina datoru taustiņus gaišās biroja telpās Rīgas centrā.

Kirils, radiostacijas Ņeva FM žurnālists no Sanktpēterburgas, šurp atbrauca augustā. Tagad raksta opozīcijas avīzē „Pskovskaja Guberņa”, kuras redakcija arī pārcēlusies uz Latviju.

„Media Hub Riga” izveidotāja Sabīne Sīle stāsta: priekšdarbi opozīcijas žurnālistu uzņemšanai veikti jau pirms Ukrainas kara, kad viņa vadīja Mediju centru Stokholmas Ekonomikas augstskolā Rīgā, kur rakstīja projektus Centrālāzijas, Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas žurnālistu profesionālajai pilnveidei, rīkoja kursus krievu valodā strādājošiem ārvalstu medijiem. Tad atskāra, ka šiem žurnālistiem nepieciešama arī cita palīdzība.

„Media Hub Riga” gada laikā ir atbalstījis 28 mediju organizācijas un trīs nevalstiskās organizācijas, kopumā 338 mediju darbiniekus un 152 viņu ģimenes locekļus. Ne tikai ar pirmās nepieciešamības priekšmetiem, bet arī - ar svētku svinībām un transportu iknedēļas gājienam gar jūru, kas jau kļuvis par tradīciju.