Būšu nevis kā revolucionārs, bet gan drīzāk kā saudzīgs un rūpīgs dārznieks – šādi savu gaidāmo darba stilu raksturo jaunais Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzeja vadītājs Kaspars Vanags.

Šonedēļ kļuva zināms, ka tieši viņš sešu pretendentu konkurencē pēc divām atlases kārtām vinebalsīgi atzīts par piemērotāko kandidātu muzeja direktora amatam. Darbu viņš uzsāks 1.jūnijā.

Līdz šim Kaspars Vanags bija vairāk pazīstams kā mākslas vēsturnieks un izstāžu kurators, kurš veidoja projektus ar starpdisciplināru raksturu. Šādu pieeju viņš centīsies izmantot arī muzeja darbā, tāpat kā mēģinās atrast pēc iespējas labāku balansu starp muzeja unikālo pagātnes mantojumu un šodienas aktualitātēm.

Medicīnas muzeja apmeklējums vismaz padomju laika bērniem diezgan droši atstāja spilgtas atmiņas uz visu mūžu. Īpaši jau reālistiskā ainiņa par medicīnas pirmssākumiem, kurā redzama kājas zāģēšanas epizode.

Arī jaunajam Medicīnas muzeja vadītājam Kasaparam Vanagam šī bijusi viena no spēcīgākajām muzeju pieredzēm bērnībā, kaut arī viņš jau bijis daudz vairāk norūdīts. Viņa mamma, ārste un medicīnas pedagoģe, viņu dažkārt pieskatīt atstājusi tā laika Anatomijas muzeja direktorei:

''Diezgan daudz laika pavadīju bērnībai netipiskā vidē. Starp kolbām ar embrijiem vai smēķētāju plaušām. Un tā zināmā mērā bija arī mana pirmā saskarsme ar to, kas ir kolekcija kā tāda un cik neiedomājami daudz un dažādas lietas cilvēki mēdz vākt, sistematizēt un veidot no tām savu pasaules sapratni," stāsta Kaspars Vanags. "Un Pauls Stardiņš, man liekas, ir lielisks piemērs tam, kur noved kolekcionāra kaisle''.

Kolekcionēšana kā fenomens ļoti aizrauj Kasparu Vanagu, ne velti viņš šai tēmai pievērsās arī savā maģistra darbā, studējot Londonas Universitātes Kortolda mākslas institūtā.

Interese par kolekcijām tagad būs ļoti noderīga arī muzeja vadītāja amatā.

Tāpat kā viņa ilggadējā mākslas izstāžu kuratora pieredze. Mākslā Kasparu Vanagu interesē starpdiscipilināri projekti, kad dažādas nozares mijiedarbojas, un šādu pieeju viņš gribētu saglabāt arī muzeja darbībā.