Svaiga alternatīva tradicionālajam “princešu pasaku” klāstam, kurās princis izglābj daiļavu un ar to arī viss laimīgi beidzas. Klajā nākusi grāmata publicistes Santas Remeres un mākslinieces Elīnas Brasliņas grāmata “Mūsējās”, kurai dots apakšvirsraksts “50 pasakas par Latvijas sievietēm”. Ierastajā pasakas formulā autores izstāstījušas un uzgleznojušas stāstus par 50 spēcīgām personībām sievietēm, kuras spējušas piepildīt savus sapņus un paveikt lielus darbus, spītējot šķēršļiem un nereti arī sabiedrības aizspriedumiem. Politiķes, mākslinieces, zinātnieces, sportistes no Aspazijas un Emīlijas Benjamiņas līdz Elīnai Garančai un Aļonai Ostapenko ir šīs grāmatas varones.

Viss sākās ar Santas Remeres rakstu žurnālā “Satori” Latvijas simtgadē. Uzdevumu – uzrakstīt par feminismu – žurnāliste pārvērta septiņos stāstos par Aspaziju, Annu Brigaderi, Margaritu Stārasti, Regīnu Ezeru, Uļjanu Semjonovu, Vairu Vīķi-Freibergu un Ingu Gaili. Rakstīt pasakas formā iedvesmoja itāliešu rakstnieču Elēnas Favilli un Frančeskas Kavallo grāmata "Vakara pasaciņas dumpīgām meitenēm".

Elīna Brasliņa katras pasakas varonei košā, gandrīz popārta estētikā piešķīrusi ļoti atpazīstamus vaibstus un aksesuārus. Rakstniece Santa Remere uzsver: tas nav 50 labāko vai svarīgāko sieviešu tops, tie vienkārši ir 50 viņai zināmi un iedvesmojoši stāsti no dažādām nozarēm, tautībām un laikmetiem.

Līdzās gluži ikoniskām personībām grāmatā “Mūsējās” apkopoti arī daļai šodienas lasītāju mazāk zināmi Latvijas sieviešu dzīvesstāsti: piemēram, par ceļotāju un žurnālisti Anniju Londonderiju, filozofi un mākslas vēsturnieci Mildu Palēviču, rakstnieci Annu Rūmani-Ķeniņu, bioķīmiķi un fizioloģi Līnu Šternu. Māksliniece Elīna Brasliņa kā vienu no saviem jaunatklājumiem sauc trimdas latvieti Skaidrīti Dariusu – pirmo sievieti Austrālijā, kura sāka strādāt par datoru administratori.

Grāmatas izdošanai gada sākumā interesenti saziedoja teju 7000 eiro pūļa finansēšanas platformā “Projektu banka”. Grāmatas izdevējs – biedrība “Ascendum” - to atklās 17. augustā Rīgas centrā ar īpaši šim projektam veidotu veloorientēšanās spēli.