Ļoti īpašs notikums jaunnedēļ gaidāms Nacionālajā operā – uz skatuves atgriezīsies viens no spožākajiem darbiem latviešu mūzikā – Jāņa Kalniņa muzikālā traģēdija ''Hamlets''.

Operas pirmiestudējums mūsu Baltajā namā notika 1936.gadā ar pašu komponistu pie diriģenta pults un izpelnījās ļoti lielu publikas atzinību. Izrādi atjaunoja 1943.gadā, tomēr karadarbības dēļ tā no skatuves pazuda. Kopš tā laika mūsu opernamā darbs nav iestudēts, taču bijušas skatāmas ļoti spilgtas vasaras izrādes Bauskas pilsdrupās, kas 2004.gadā tapa diriģenta Viestura Gaiļa vadībā.

Jauniestudējumu operā tagad veido diriģents Mārtiņš Ozoliņš un režisore Kristīne Vuss.

"Hamleta" pirmizrāde Nacionālajā operā notika 1936.gadā, un neapšaubāmi bija Jāņa Kalniņa veiksme. To jūsmīgi uzņēma gan skatītāji, gan slavēja kritiķi. Pirmizrādei tolaik sekoja vēl gandrīz 60 izrāžu, pēc tam kara gados bija centieni izrādi atjaunot, bet tā pa īstam uz mūsu Baltā nama skatuves tā atgriezīsies tikai tagad.

Jaunā iestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš atzīst, ka šajā operā dzirdama Jāņa Kalniņa rokraksta esence. To raksturo romantisku un spilgtu tēlu pasaule, filozofisks dziļums un elegants humors vienlaicīgi. Prieks, ka tieši ar šādu darbu var iesākt Jauno gadu, taču tas arī prasa no mūziķiem ļoti lielu atdevi.

Režisore Kristīne Vuss izrādi raksturo kā stāstu par spēku un maigumu, un tās centrā liek sirdsapziņas tēmu. Izrādes darbība noritēs it kā laika tunelī, kurā savienosies dažādu gadsimtu mirkļi. Sākot no viduslaikiem un Šekspīra laika līdz pagājušā gadsimta 30.-ajiem gadiem Latvijā, kad tapa opera, un mūsdienām. Kristīne Vuss uzsver, ka jāņem vērā – Jānis Kalniņš pats operai rakstījis arī libretu un tas ir koncentrāts no Šekspīra lugas.

Līdzās atsaucēm uz viduslaikiem un Šekspīra laiku, izrādē būs īpaša atsauce arī tieši uz 1935.gadu, kad opera tapa. Tas ir ļoti zīmīgs laiks Latvijas vēsturē, kad Eiropas pirmajā čempionātā basketbolā uzvaru guva Latvijas komanda, kad par tautas saziedotiem līdzekļiem bija tapis Brīvības piemineklis, kad VEF kļuva par nozīmīgu uzņēmumu.

Scenogrāfiju izrādei veido Andris Eglītis, kuram tā ir pirmā sadarbība ar operu. Tā kā viņš ir gleznotājs, viņam interesanti šķitis pārskatīt skatuves glezniecības iespējas mūsdienās un viņš izrādei radījis astoņus lielformāta gleznojumus, tā sauktos skatuves iekarus.

Hamleta lomā izrādē dublēsies divi solisti Raimonds Bramanis un Andris Ludvigs, Andris Ludvigs stāsta, ka viņu priecē, ka Hamleta tēls izrādē veidojas ļoti dzīvs un cilvēcisks.

Jauniestudējuma "Hamlets" pirmizrāde Nacionālajā operā būs skatāma 13.janvārī.