Grūti tikt pie finansējuma ir mazajiem jeb mikro uzņēmumiem, kuros strādā ne vairāk kā 10 darbinieki. Komercbankas mazos uzņēmumus kreditē piesardzīgi, bet, piesaistot Eiropas Investīciju fonda finansējumu, kredītus mikro uzņēmumiem izsniedz nebanku kreditētāji. Kādas ir nebanku kredītu priekšrocības un kam jāpievērš uzmanība, izmantojot alternatīvo finansējumu?

Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesore Ramona Rupeika-Apoga uzsver, ka atbalsts mikro un maziem uzņēmumiem Eiropā ir svarīgs, tāpēc arī šajā procesā iesaistās Eiropas Investīciju fonds.

Lietuvā dibinātais nebanku aizdevējs „Noviti Finance” izsniedz aizdevumus maziem un vidējiem uzņēmumiem Lietuvā, Polijā un jau trīs gadus arī Latvijā. Uzņēmuma biznesa finansēšanas menedžere Zane Loce stāsta, ka vidējais aizdevums mikro uzņēmumiem ir 15 000 eiro un visbiežāk kredītus izsniedz tirdzniecības, celtniecības, ražošanas uzņēmumiem un autoservisiem. Tos izmanto apgrozāmiem līdzekļiem, investīcijām vai tehnikas iegādei.

Jau 15 gadus ar Baltijas uzņēmumu finansēšanu nodarbojas arī finanšu uzņēmums „Capitalia”. Finansēšanas nodaļas vadītājs Artūrs Soročenkovs stāsta, ka vidējais aizdevuma lielums ir 75 000 eiro, bet mikro uzņēmumu aizdevumiem līdz 50 000 eiro ir piesaistīta Eiropas Investīciju fonda garantija. Viņš vērtē, ka pieprasījums pēc nebanku kredītiem palielinās banku piesardzīgās kreditēšanas dēļ.

Kam pievērst uzmanību, ņemot kredītu pie nebanku kreditētāja? LU profesore Ramona Rupeika-Apoga uzsver – jāvērtē, kad jāsāk atmaksāt kredīta pamatsumma un procenti, vai tas nav jādara jau nākamajā mēnesī, tāpat jāņem vērā procentlikmju kāpums.

Kā liecina PTAC apkopotie dati, pērn nebanku kreditētāji patērētājiem un uzņēmumiem aizdevuši 664,5 miljonus eiro un tas ir lielākais no jauna izsniegto kredītu apjoms kopš 2013. gada.