Sestdien pēc trīs mēnešu klusēšanas savas durvis vērs Rīgas Doms, piedāvājot pasākumu ''Muzikālas vakara pastaigas Rīgas Domā''. Pasākums notiks katru jūnija sestdienu no astoņiem līdz desmitiem vakarā, kad apmeklētājiem būs iespēja izbaudīt baznīcas atmosfēru un ielūkoties arī citkārt svešām acīm slēptās baznīcas vietās, kā piemēram, ērģeļu motortelpā, kur atrodas tā sauktās ''ērģeļu plaušas''. Pasākumā ik pa laikam skanēs arī ērģeļmūzika, un apmeklētājiem būs ļoti retā iespēja uzkāpt pa vītņu kāpnēm ērģeļu balkonā un pavērot ērģelnieka darbošanos pavisam lielā tuvplānā. Sestdienas pirmo pasākumu gaidot, nelielā ekskursijā pa pastaigā ietvertajām vietām devās Baiba Kušķe Rīgas Doma mūzikas direktora Aigara Reiņa pavadībā:

Aigars Reinis:

Ar šīm te muzikālajām vakara pastaigām Rīgas Domā mēs vēlamies arī atvērt vairākas durvis, aiz kurām ikdienā cilvēki nenokļūst un nemaz nezina, ka tādas vērtības mums šeit ir'.

Aigars Reinis, Rīgas Doma mūzikas direktors, uzsver, ka pasākuma ideja ir būt atkal tuvāk savam apmeklētājam un klausītājam. Pie tam Rīgas Domā ir droši, lielās platības dēļ te ir iespēja distancēties un vienlaicīgi pilnvērtīgi izbaudīt senatnīgās vides burvību:

Tas nebūs ne koncerts, ne ekskursija, tā būs pastaiga, kuras laikā ik pa brīdim kāds skaņdarbs izskanēs. Un, droši vien, ka būtu laiks doties tādā jau nelielā ceļojumā.

Ceļojumu sākot, Aigaram Reinim rokās ir shematisks neliels plāniņš ar būtiskākajām apskates vietām, un tādu saņems ikviens pasākuma apmeklētājs:

Šobrīd esam ienākuši Rīgas Doma Krustejā, kas ir no 13.gadsimta veidojusies. Šeit var apiet apkārt pa Krusteju, ieiet Doma dārzā, vēl pagājušajā nedēļā tur smuki ziedēja ābeles.

Krustejā var aplūkot dažādus vēsturiskus priekšmetus un pa ceļam ielūkoties arī skaistajā, 13.gadsimta Kapitula zālē, un tad jau klāt otras durvis, kas ved atpakaļ baznīcas telpā:

Viņas ir šobrīd tādā kā restaurācijas stadijā šīs durvis, un šis te ir Meijera apgoleznotais vējtveris no 17.gadsimta, un tas, kur mēs šobrīd atrodamies, mēs atrodamies zem studentu balkona.

Šī būs retā iespēja arī uzkāpt studentu balkonā, lai palūkotos uz Doma baznīcu no neparastāka rakursa.

Apskatei būs atvērta arī baznīcas ziemeļu ieeja, kuras lepnums ir Baltijā senākais gleznojums ''Svētās Marijas kronēšana''. Iespējams, pastaigas pats interesantākais piedzīvojums būs iespēja tuvplānā aplūkot ērģeles, un ne tikai to parādes pusi, bet arī aizkulises. Lai nokļūtu grandiozajā ērģeļu mājā – kā saka Aigars Reinis – būs jādodas pa ļoti reti izmantotām kāpnēm:

Durvis paveras, un šeit mums ir tātad vītņu kāpnes. Mēs ejam te mierīgi iekšā, kāpjam augšā, tiem, kam bailīgāk, tiem varbūt jāaiztaisa acis, bet te gan viss ir droši.

Pirmais kāpiens aizved uz vidusbalkonu, kur atrodas viens no ērģeļu spēles galdiem, bet kāpņu gala mērķis ir lielais balkons ar augšējo spēles galdu un brīnišķīgu skatu gan uz ērģeļu prospektu tuvplānā, gan uz baznīcas telpu no augšas:

Es nerimtīgi visās intervijās saku, ka ērģelniekam ir visskaistākais skats uz baznīcu, no augšas paveras viss šis te vidusjoms. Un ja pagriežas uz pretējo pusi, tas īpašais man šķiet tas, ka šo restaurēto ērģeļu prospektu mēs varam redzēt tuvāk, un šeit jau parādās ļoti daudz detaļu, ko mēs varam ieraudzīt, un pašā augšā – iespējams, ka to daudzi pat nepamana – ir Jēzus Kristus, kas uz mums noskatās.

Ērģeļu balkonā tiks pavērtas arī vairākas parasti pavisam noslēpumainas durtiņas, ļaujot ielūkoties instrumenta mehānikā. Vienas no tām atrodas aiz ērģeļu spēles galda, un tās atverot atklājas milzīga līstīšu sistēma, ko sauc par Barkera mašīnu, kas atvieglo ērģeļu spēlēšanu:

Ja mēs ieslēdzam tagad ērģeļu motoru, tad var redzēt, ka šīs līstītes lēkā, kustas, grabēdamas darbojas. Jā, tātad šīs ir mehāniskas ērģeles, nepierasti, droši vien, digitālajā laikmetā.

Tāpat apmeklētājiem būs iespēja ieraudzīt, kādas izskatās tā sauktās ērģeļu plaušas, kas atrodas aiz motortelpas durvīm:

Te mēs redzam šo te lielo plēšu. Motors sāk rūkt, plēša paceļas, piepildās ar gaisu, šie te ķieģeļi, kas virsū uzlikti, palīdz noturēt spiedienu, izlīdzināt gaisu, un šis līdzenais, plūstošais gaiss nonāk jau līdz stabulēm un ērģelniekam atliek tikai nospiest taustiņu un ērģeles sāk skanēt.

Ielūkoties ikdienā nepieejamās vietās, iepazīt Rīgas Domu no nedaudz citiem rakursiem un izbaudīt ērģeļmūziku piedāvās jaunais pasākumu cikls ''Muzikālas vakara pastaigas Rīgas Domā''. Pastaigas notiks visu četru jūnija sestdienu vakaros no pulksten 20:00 līdz 22:00.