Šobrīd visā Latvijā sākta padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu demontāža un iznīcināšana. Saskaņā ar valdības lēmumu 69 īpaši izveidotas komisijas izvērtēti pieminekļi līdz novembra vidum ir jādemontē un jāiznīcina obligāti. Par citu līdzīgu objektu likteni pašvaldības var lemt pēc saviem ieskatiem.

Cilvēki, kam rūp vēstures liecību saglabāšana, aicina lēmumu pieņēmējus tomēr ļoti uzmanīgi izvērtēt katru iznīcināšanai nolemto objektu, jo tas var izrādīties daudz sarežģītāks vēstures liecinieks, nekā sākotnēji šķiet. Tāda bija, piemēram, aizvadītajā nedēļā Ropažu novadā demontētā granīta stēla ar uzrakstu ”Rīgas atbrīvotājiem”, kas nu jau sadrupināta.

Ar Mihailu Parahinu, Rīgas Lielo kapu vēstures entuziastu, tiekamies Lielajos kapos pie Lāčplēša kara ordeņa kavaliera Oto Tīca kapavietas. Tieši šeit runājām jau aizvadītā gada pavasarī, kad viņš bija uzgājis šo unikālo atradumu, jo Tīca kapavieta līdz tam nebija zināma, kaut arī viņš bija mūsu vēsturei ļoti nozīmīgs cilvēks. Kā varu novērtēt - Tīca kapavieta gada laikā ir kļuvusi daudz sakoptāka. Pa šo laiku piemineklis ir uzcelts uz postamenta, tam izveidots jauns pamats un atjaunota fotogrāfija, kapavietai apkārt iestādītas tūjas.

Bet ar Mihailu Parahinu Lielajos kapos šoreiz esam citā saistībā. Viņš grib parādīt, kādas izskatās vēsturiskās kapu pieminekļu stēlas, kas uzstādītas 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā. Līdz mūsdienām Lielajos kapos to vairs nav daudz, jo padomju gados šie fundamentālie, iespaidīgie obeliski lielā skaitā nelietīgi tika pārvietoti un iztirgoti uz citām vietām un kļuva par pieminekļiem citām personām. No tiem izgravēja veco īpašnieku vārdus un iegravēja jaunus.

Arī aizvadītajā nedēļā Ropažu novadā demontētais piemineklis ar uzrakstu „Rīgas atbrīvotājiem” bija viens no šādiem piemēriem, kur padomju laiku piemineklī bija izmantota skaista vēsturiskā akmens stēla no kapiem:

„Ir skaidrs, ka propagandas informācijas objektiem nav vietas publiskajā ārtelpā. Bet mums rūpīgi jāskatās, kas tas par pieminekli, no kurienes tas parādījies. Mani mulsina šī ļoti lielā steiga, kas var izraisīt nepārdomātus soļus. Un Stopiņu obeliska piemērs to ļoti labi parāda,"  norāda Mihails Parihins.

Stopiņu pagasta teritoriālās pārvaldes vadītājs Aldis Grunde stāsta, ka stēla tika piedāvāta gan Kara muzejam, gan Okupācijas muzejam, bet atsaucības nebija, un tagad jau tā iznīcināta pilnībā, jo to paredzot likums. Juridisko šķēršļu dēļ demontēto stēlu vairs nebija iespējas savā pārraudzībā paņemt arī Rīgas pieminekļu aģentūrai, kaut tā labprāt to būtu darījusi, jo šāda melna obeliska aģentūras glabātuvē līdz šim nav bijis - atzīst aģentūras galvenā speciāliste Guna Vainovska.

Pilnīgi iespējams, ka Latvijā vēl ir citi padomju režīmu slavinoši objekti, kas tapuši, izmantojot senāku vēsturisku pieminekļu daļas. Ja ir attiecīga informācija vai šaubas, pirms demontēt un iznīcināt šādus pieminekļus, pašvaldībām ir vērts konsultēties ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi vai Rīgas pieminekļu aģentūru, ja piemineklis atrodas Rīgas apkārtnē.