Piemaksu izskaušana, algu pieaugums, darbinieku skaita samazināšana, iekšējo tēriņu samazināšana, jauns amatu katalogs – tie ir instrumenti, kā pakāpeniski valsts pārvaldē reformēs atalgojuma sistēmu. Patlaban atalgojuma apmērs valsts pārvaldē dažādās iestādēs atšķiras, turklāt nereti alga nespēj konkurēt ar privāto sektoru, lai piesaistītu augsta līmeņa vadītājus un dažādus speciālistus. Skaidrojam, kā pakāpeniski notiks izmaiņas atalgojuma sistēmā valsts pārvaldē un kā spēles noteikumu maiņa ietekmēs privāto sektoru, proti, uzņēmumus, kuriem darbinieku piesaistē jāsacenšas ar valsti.

Pašreizējā atalgojuma sistēma valsts pārvaldē darbojas kopš finanšu krīzes gadiem, kad tika būtiski samazinātas algas un pēdējos desmit gados nekas šajā ziņā nav mainīts. Tomēr tirgus situācija šobrīd jau ir pavisam cita, uzsver Valsts kancelejas Valsts pārvaldes politikas departamenta konsultante – atlīdzības politikas grupas vadītāja Laila Ruškule.

Piemēram, balstoties uz Satversmes tiesas sprieduma tika reformēta tiesnešu atalgojuma sistēma. Laila Ruškule stāsta, ka šogad pakāpeniski reformēs atlīdzības sistēmu valsts pārvaldē, nosakot mēnešalgu līmeni valsts pārvaldē līdz 80 % no privātajā sektorā maksātās atlīdzības līmeņa, tādējādi izlīdzinot spēles noteikumus konkurencē par darbiniekiem.

Augot ekonomikai katru gadu nemainot likumdošanu tiks pārskatīta šī atalgojuma skala, bet, ja ekonomika stagnēs vai ies uz leju, tad tas negatīvi atspoguļosies arī katra valsts un pašvaldību iestādes darbinieka maciņā. Atlīdzības reformas īstenošana valsts pārvaldei vēl ir tikai priekšā, jo Valsts kancelejai jāpabeidz darbs pie jaunā amatu kataloga, ministrijām un padotības iestādēm jāizstrādā iekšējie noteikumi par pamatojumu atalgojuma izmaiņām un labumu piešķiršanai. Līdz šī gada jūlijam valsts iestādēm jāpārkvalificē amatus un jānosaka jaunās algas, kas nepārsniedz esošo budžetu. Vien 2023. gadā, balstoties uz nepieciešamā budžeta aprēķiniem, plānots izstrādāt optimālā algu budžeta prognozi un sagatavot budžeta pieprasījumu, lai valdība 2024.gada budžeta projektā varētu lemt, kādā secībā un cik ilgā laika periodā mazināt algu nevienlīdzību valsts pārvaldē.