Cilvēku gatavība krīzē palīdzēt citiem, nevis tikai gaidīt atbalstu, liecina par nobriedušu sabiedrību – tā par saviem līdzcilvēkiem saka labdarības organizācijas “Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta.

Salīdzinot situāciju ekonomiskajā krīzē pirms desmit gadiem un šodien, kad pasauli satricinājusi jaunā koronavīrusa pandēmija, Dimanta secina: valsts šodien ir daudz gatavāka palīdzēt. “Man tas kā labdarības organizācijas vadītājai ir milzīgs atvieglojums,” saka Rūta Dimanta.

“Ziedot.lv” šajās dienās darba ir vairāk nekā parasti. Krīzes laikā labdarības organizācija kļuvusi par tādu ārkārtas sociālās palīdzības centru. “No vienas puses, ir skaidrs, ka ir radušās daudzas vajadzības Covid-19 pandēmijas dēļ. Bet, no otras puses, mūsu ikdienas palīdzības aktivitātes jau nav mazinājušās. Cilvēkiem ar onkoloģiskām saslimšanām vai bērniem ar kustību traucējumiem palīdzība ir nepieciešama arī tad, kad aiz loga plosās Covid-19,” saka Dimanta.

Pirmajās divas nedēļās pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas strauji sarukusi ziedotāju aktivitāte ar Covid-19 nesaistītiem atbalsta mērķiem. Tas bijis ļoti trauksmains laiks tiem cilvēkiem, kuri atkarīgi no līdzcilvēku ziedojumiem, piemēram, tiem, kam vajadzīgi valsts neapmaksāti onkoloģisko saslimšanu medikamenti.

“Protams, līdzcilvēkiem bija bažas par savām ģimenēm, darbiem, nākotni, un palīdzēšana līdzcilvēkiem vairāk fokusējās uz Covid-19 mērķiem, bet ne uz ierastajiem. Otra lieta, ar ko saskārāmies – nedziedināmi slimi cilvēki, kuriem nepieciešama paliatīvā aprūpe, bija un ir ļoti apdraudēti, jo vairākas sociālās palīdzības iestādes vairs neuzņem jaunus pacientus. Vajadzēja ātri pārorientēties arī “Dod pieci” programmā, kam Ziemassvētkos cilvēki saziedoja naudu paliatīvajiem pacientiem. Tā kā pirmās divas nedēļas bija diezgan izmisuma pilnas,” atzīst Dimanta.

Taču viņa secina, ka sabiedrība pamazām sāk aprast ar jaunā vīrusa klātbūtni un ziedotāju aktivitāte sāk atgriezties ierastajās sliedēs.