Pandēmijas dēļ divus gadus Siguldas Opermūzikas svētki nevarēja notikt pilnvērtīgi, taču šogad tie atkal būs krāšņi un bagātīgi. Galvenais notikums būs Džakomo Pučīni operas “Bohēma” uzvedums 30. jūlijā Siguldas pilsdrupu estrādē ar soprānu Maiju Kovaļevsku Mimī lomā.

Svētku rīkotājs Dainis Kalns atzīst, ka dažos aspektos pandēmijai bijusi pat pozitīva ietekme uz šī gada svētku rīkošanu. Proti, viņa iztēlē jau 50 gadu garumā dzīvojuši dažādi sižeti, bet nekad nav bijis laika tos pierakstīt. Šāda iespēja beidzot radusies pandēmijas laikā, kad dzīve kļuva mazāk intensīva, un tad arī tapa grāmata ar nosaukumu “Nepārvaramā”. Kopumā stāsti esot fantāzijas auglis, tomēr tajos izmantoti arī autobiogrāfiski motīvi, stāsta Kalns:

“Svešas varas ir mūs mocījušas un pazemojušas. Titulstāstu esmu veltījis tādām sievietēm kā mana mamma, kuras pēckara gados vienas audzināja bērnus. Mēs bijām pieci bērni ģimenē, tēvs izsūtīts uz 25 gadiem Sibīrijā, kolhozā neko nemaksāja, bet vēl jānodod piens valstij. Kā mamma mūs varēja paēdināt, apģērbt un skolā sūtīt? Bet viņa visu to paveica. Ja visas tās mokas, kas viņai bija jāpārdzīvo, būtu jāapraksta, tas būtu ļoti drūms stāsts, tāpēc es izvēlējos radīt tādu iztēles varoni uz mīlestības un romantikas fona, bet ar visiem satricinājumiem.”

Viena no pirmajām šī darba lasītājām Ilze Auzere pauž izbrīnu par Daiņa Kalna grāmatas romantiku, tā, viņasprāt, ir visai negaidīta Kalna šķautne:

“Es jau zināju, ka viņš ir mākoņu stūmējs un liels ideālists, kā gan citādi viņš tik daudzus gadus nebūtu sarīkojis Siguldas Opermūzikas svētkus. Pie tam bieži vien arī par saviem līdzekļiem, pat ieķīlājot savu māju, lai tikai svētki varētu notikt.”

Centrālais šā gada Opermūzikas svētku centrālais notikums būs Džakomo Pučīni operas “Bohēma” brīvdabas uzvedums, kurā galvenajās lomās darbosies latviešu soprāns Maija Kovaļevska un bulgāru tenors Mihails Mihailovs, kuru Dainis Kalns pērn atklājis kā izcili piemērotu Rūdolfa lomai:

“Kovids un laiks kaut kādā ziņā nostrādāja par labu Opermūzikas svētkiem, jo īstie svētki bija pirms trim gadiem un pa šo laiku ir parādījušies jauni talanti. Pagājušajā vasarā svētki gan bija tādi daļēji – viens koncerts, uz kuru atbrauca Krasimira Stojanova un viņai līdzi viens labs 33 gadus vecs bulgāru tenors Mihails Mihailovs, kurš sajūsmināja mūsu publiku. Nu, man bija skaidrs, ka tas ir Rūdolfs. Un, ja ir Rūdolfs, tad mums ir Maija – Mimī. Pasaulē labākais tenors Jonass Kaufmans, kad viņš organizēja savu benefici, kā partneri Mimī lomai aicināja Maiju. Ja viņš ir pasaulē pirmais tenors, tad es varu teikt, ka Maija līdz ar to arī ir pirmā Mimī pasaulē.”

Par vēlreizēju tikšanos ar Maiju Kovaļevsku priecājas arī operas iestudējuma režisors Edmunds Freibergs. Pirms tam Siguldā viņam ar operdziedātāju jau bijusi veiksmīga sadarbība operas uzdevumā “Andrē Šenjē”.

“Šobrīd, kad dzīvojam spriedzē un neziņā saistībā ar globālajiem notikumiem, laba māksla ir vajadzīga kā dvēseles patvērums,” – norāda režisors Edmunds Freibergs. Viņaprāt, opera ‘’Bohēma’’ ar Pučīni brīnišķīgo mūziku un aizkustinošo mīlas stāstu šai misijai ļoti labi atbilst.

““Bohēmas” stāstā ir iekodēta kāda ļoti būtiska atziņa par to, cik neuzmanīgi un brīžiem pat nežēlīgi mēs izturamies pret likteņa vai Dieva dāvanām. Šajā gadījumā pret mīlestību. Un tikai tad, kad šī mīlestība ir pazaudēta, mēs pa īstam novērtējam to, kas ir pazudis.”

Par to arī būšot izrāde, atklāj Freibergs, cik svarīgi ir novērtēt un saudzēt to, kas mums ir dots. Un šādu domu vērts paturēt sevī attiecībā uz daudzām lietām.

“Bohēmas” iestudējumā Siguldas opermūzikas svētkos dziedās arī Jānis Apeinis, Marlēne Keine, Rihards Mačanovskis, Krišjānis Norvelis un Andris Lapiņš. Diriģēs Vladimirs Kiradžijevs. Par vizuālo tēlu gādās scenogrāfs Aigars Ozoliņš, videomāksliniece Anta Priedīte un kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa.

Kopumā 28. Siguldas Opermūzikas svētki ilgs no 29. līdz 31. jūlijam un piedāvās piecus muzikālus notikumus, arī Galā koncertu 31. jūlijā.