Krievijas sāktais karš Ukrainā šai tautai nesis arī neizbēgamu psiholoģisku traumu. Pēkšņais iebrukums, raķešu apšaudes, sirēnas, sprādzieni, bojā gājušie, kā arī ukraiņu ģimeņu pārdzīvotais spriedzes pilnais ceļš līdz drošībai kādā citā valstī. Tas viss atstājis būtiskas sekas šo patvēruma meklētāju, īpaši bērnu, psiholoģiskajā veselībā. Vienlaikus speciālisti secina, ka skolās kvalitatīvu palīdzību bieži liedz sniegt valodas barjera.

Tatjana Pavenova ir no Harkivas, kas atrodas līdzās aktīvās karadarbības frontei Ukrainas austrumos. Viņa ar dēlu Sergeju savu pilsētu pameta tikai pirms diviem mēnešiem, bet pirms tam pusgadu pavadīja Krievijas okupācijā.

Sergejam ir 13 gadu. Latvijā viņš ir iekārtojies skolā un iet 7. klasē. Zēns stāsta, ka šeit jau atradis draugus un palēnām apgūst arī latviešu valodu, lai labāk varētu ikdienā saprasties ar vienaudžiem. Savukārt brīžos, kad viņam kļūst skumji vai uznāk ilgas pēc mājām Ukrainā, viņam ir sava recepte, kā sevi uzmundrināt.

Psiholoģe Natālija Urus arī Latvijā ieradās, bēgot no kara Ukrainā, un patlaban ik dienu sniedz psiholoģisko atbalstu ukraiņu bērniem no 3 līdz 17 gadu vecumam atbalsta centrā Rīgā. Viņa iezīmē, ka kara pieredze atstāj būtiskas sekas ukraiņu psiholoģiskajā veselībā, īpaši bērniem, kuri zaudē spēju uzticēties.

Ukraiņu bērniem ir arī grūtības mācībās, jo viņi bieži neredz tām jēgu un Natālija saka, ka daudziem patvēruma meklētājiem darbs ar kara psiholoģisko traumu rit vienkāršāk, ja speciālists saprot arī viņu valodu un mentalitāti.

Latvijas skolās ukraiņu bērniem ir pieejams psihologa atbalsts un arī skolu psihologi ukraiņu audzēkņos novēro emocionālu spriedzi, bailes, bezmiegu, kuru līdzās kara pārdzīvojumam rada arī jaunā mācību vide. Latvijas Skolu psihologu asociācijas valdes locekle Sanita Mende arī apstiprina, ka psihologu palīdzības iespējas ir ierobežotas valodas barjeras dēļ.

Arī ukrainiete Tatjana uzskata, ka psiholoģisks atbalsts šobrīd ģimenei ir īpaši būtisks, bet vienlaikus viņa atzīst, ka nedz viņa, nedz dēls pagaidām pēc palīdzības nav vērsušies, jo vispirms jātiek galā ar iekārtošanos līdz šim svešā valstī.