Pirms divām nedēļām tika aizdedzinātas ukraiņu ģimenes un viesu nama saimnieka automašīnas Rēzeknes novadā, pirms nedēļas ugunsnelaime izcēlās pie ukraiņu ģimenes mājas Cēsu novada Zaubē. Kādi ir policijas secinājumi un vietējo cilvēku komentāri?

Vecmāmiņu Halina: Tie ir huligāni, tie nav nopietni cilvēki. Laikam jaunieši, kas nekā nesaprot? Vai tad mēs no labiem apstākļiem aizbraucām? Mēs no kara bēgām. Bet atbraucām uz ugunsgrēku.

Viesu mājā "Villa Roza" Latgalē sastopu ukraiņu vecmāmiņu Halinu. Nakts uz 7.oktobri, kad viņas ģimene, Roščupkini, ļaunprātīgi izraisītā ugunsgrēkā zaudēja žiguli, bet saimnieka "Ford" auto tikai modrības dēļ izdevās paglābt, joprojām nav aizmirsusies. Ukraiņi slikti guļ, katru vakaru no 11 kilometru attālās Rēzeknes reidā atbrauc policija. Sardzē uz maiņām stāv arī paši bēgļi. Istabiņā, kur dzīvo vīrs un sieva Roščupkini ar vecmāmiņu, novietota svētbilde, ko viņi paņēma līdzi mašīnā, kad maija beigās no Boļšije Prohodi ciemata okupētajā zonā pie Harkivas cauri apšaudēm pāri Krievijai devās uz Latviju. Trīs mēnešus gaisa trauksmju laikā sēdējuši pagrabā, Latgales laukos viņi līdz šim jutušies drošībā.

Roščupkini tomēr aizkustināti stāsta par vairākiem vietējiem, kas pēc ugunsgrēka viņiem ziedojuši nelielas naudas summas. "Villa Roza" saimnieks Valērijs Ivanovs sadegušā auto vietā nopircis citu vīram – traktoristam, kas dodas strādāt pie apkārtnes zemniekiem. Viņa neregulārie ienākumi kopā ar vecmāmiņas pensiju ir ģimenes iztikas avots. Roščupkinu bērni palikuši Ukrainā. Viesu mājā laukos ģimene var izdzīvot, pilsētā nevarētu. Šī ir viena no retajām mītnēm Rāznas dabas parkā, kas joprojām piedāvā pajumti ukraiņiem. Ne tikai tamdēļ, ka to arī ziemā iespējams apkurināt, bet arī tāpēc, ka dāsnais valsts atbalsts bēgļiem beidzies. Ja pavasarī viesu mājām pienācās 15 eiro par katru bēgli dienā plus 10 eiro pārtikai, tagad finansējums sarucis līdz 3,20 eiro „uz papīra” dienā. Viesu mājā, kas ierīkota bijušajā skolā, ir 60 vietas. Jauni bēgļi joprojām ierodas, citi dodas atpakaļ uz Ukrainu vai tālāk uz Eiropu. Saimnieks Valērijs Ivanovs stāsta: arī pirms dedzināšanas apkārtnē bija cilvēki, kam bēgļi bija neizdevīgi dažādu iemeslu dēļ.

Nedēļu pēc "Villa Roza" notikumiem sociālajos tīklos un arī masu medijos parādījās informācija: 14.oktobrī izcēlies ugunsgrēks arī Cēsu novada Zaubē pie luteriskās baznīcas draudzes nama, kur dzīvo daudzbērnu ģimene no Ukrainas. Ar lauzni nosprostotas durvis, nogriežot cilvēkiem evakuācijas izeju. Valsts policijas preses pārstāve Simona Grāvīte apstiprināja, ka saistībā ar šo ugunsgrēku uzsākts kriminālprocess par noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu, bet "Villa Roza" mašīnu dedzināšanas lietā – par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu.

Policijas rīcībā esošā informācija liecinot, ka Zaubes ugunsgrēks sācies, neuzmanīgi rīkojoties ar uguni. Taču, pretēji ugunsgrēkam pie "Villa Roza", Zaubes gadījumā neesot pierādījumu par noziedzīgu nodarījumu pret ukraiņu ģimeni. Tāpat nav apstiprinājusies informācija, ka šīs ģimenes durvis kāds būtu tīši nosprostojis no ārpuses Policija arī neatzīst nekādu saistību starp abām ugunsnelaimēm. Noziegumi, kas saistīti ar Ukrainas kara tematiku, šobrīd tiek ļoti rūpīgi izmeklēti, tie ir policijas prioritāte, uzsvēra Simona Grāvīte.

Arī izcelt kādu Latvijas reģionu saistībā ar pieaugšu naida noziegumu skaitu Valsts policijas inspektore atturējās. Tieši otrādi, policijas dati liecinot, ka incidentu kļūst mazāk.