Ja students pats nevar uzrakstīt studiju darbu, tad viņš meklē kādu, kas par samaksu to izdara viņa vietā. Noslēguma darbu rakstīšanas bizness kļuvis tik ienesīgs, ka tiek dibināti pat uzņēmumi, kuri turklāt ar šo rūpalu labi pelna. Problēma ir sena un to ļoti labi zina arī augstskolas. Diemžēl pandēmija darbu rakstītājiem radījusi papildu peļņas iespējas, jo nereti studenti, netiekot galā ar Covid krīzes radīto psiholoģisko spriedzi, nespēj arī pieveikt augstskolu uzdotos rakstu darbus.

 

Nav nekāda lētā izprieca

„Manuprāt, es samaksāju kādus 500 eiro. Bakalaura darbi ir „sālīti”. Nekur mani nepieķēra un diploms ir kabatā,” sarunā atzīstas Līga.

Līga - nav sievietes īstais vārds, viņa lūdza īsto neminēt, gluži kā viņas bakalaura darbs, ko pati aizstāvēja.

„Meklējot privātskolotāju, uzdūros uz sludinājumiem, īstenībā - ļoti daudz sludinājumiem, kur piedāvā tieši rakstīt un pildīt darbus. Kritu kārdinājumā,” viņa atzīstas.

Ekonomika bija Līgas klupšanas akmens. Par pirmajiem mājas darbiem viņa atdeva 30 eiro. Taču ar to viss nebeidzās. Studiju darbi kļuva arvien grūtāki, līdz ar to maku nācās atvērt biežāk un tērēt arvien vairāk. Viņa īsti nezina, cik kopā iztērējusi, taču tā ir četru ciparu summa.

„Ir tā saucamās kompānijas un bija arī privātpersonas, līdz ar to katram priekšmetam es piemeklēju savu rakstītāju. Bija pat tādi, kuri rakstīja online gan ieskaites, gan eksāmeni, kas bija jāpilda tieši tajā dienā un laikā. Es to visu vienkārši noorganizēju – cilvēki rakstīja darbus manā vietā,” Līga atklāj šī „biznesa” aizkulises.

Esot pārsteidzis tas, ka it tā negodīgas darbības veic oficiāli reģistrēti uzņēmumi. Pakalpojuma sniedzēji esot bijuši salīdzinoši godprātīgi -, ja sievieti neapmierināja iznākums, tad viņa sūtīja darbus atpakaļ, lai autori tos izlabo un tas tika izdarīts.

„Ekrāna otrā pusē ir cilvēks, kuram tiek nodota visa informācija, un, nedaudz sadarbojoties ar viņu, viss tika rakstīts,” stāsta Līga.

Laika trūkuma dēļ viņa lielāko daļu no darbiem uzticēja rakstīt uzņēmumiem, tajā skaitā arī bakalaura darbu. Viņa gan atzīts, ka īsti apmierināta ar darbu nebija, nācies pielabot, bet gala rezultāts esot labs – darbs novērtēts ar 8.