Par cilvēcību visplašākajā nozīmē mudina domāt Valtera Sīļa jauniestudējums "Debesjums", kam 12. janvārī būs pirmizrāde Nacionālajā teātrī. Iestudējuma pamatā ir mūsdienu britu dramaturģes Lūsijas Kirkvudas drāma, kas šobrīd ir pieprasīts darbs arī citos Eiropas teātros. Tā darbība norit 18.gadsimta vidū Anglijas austrumos, taču tā piedāvātie jautājumi pilnā mērā attiecas uz mums un uz šodienu. Izrāde uz skatuves pulcē teju visu Nacionālā teātra sieviešu ansambli.

Lugas centrā ir jauna sieviete, nākusi no nabadzīgas, raupjas un vardarbīgas vides, kura ir izdarījusi smagu noziegumu, taču ir aizdomas, ka viņa gaida bērnu.

Pēc 18.gadsimta Anglijas likumiem – ja viņa tiešām ir gaidībās, viņu nedrīkst sodīt ar nāvessodu, bet ja nē, tad viņa ir lemta pakāršanai. Sievietes liktenis ir jāizšķir zvērināto tiesai, ko veido 12 sievietes. Process izvēršas negaidītiem pavērsieniem pārpilns, atklāj sieviešu pasaules slēptākos nostūrus un cilvēcības un necilvēcības paraugstundas.

Lai arī darbība risinās 18.gadsimtā, galvenie jautājumi, ko izvirza luga, neko no savas aktualitātes nav zaudējuši arī šodien – uzskata režisors Valters Sīlis.

Liziju jeb Elizabeti Luku, kas ir vecmāte un zāļu sieva un kurai, kā atklājas lugas gaitā, ar noziegumu izdarījušo Salliju ir īpašas attiecības, atveido Maija Doveika. Aktrise lugu uztver kā daudzslāņainu stāstu, ko var nolasīt gan kā feminisma manifestu, gan kā apliecinājumu sievietes misijas skaistumam.

Apsūdzētās Sallijas Popijas lomā darbojas aktrise Elizabete Skrastiņa, un tā ir loma, kurā patiešām ir, kur izvērsties.

Lūsijas Kirkvudas drāmas "Debesjums" pirmizrāde Valtera Sīļa režijā Nacionālajā teātrī skatāma 12.janvārī.