Gandrīz vienmēr vardarbības upuri, vēršoties policijā pēc palīdzības, jau vairākkārt ir cietuši no varmākas. Savukārt, kad vainīgais tiek sodīts, nereti sods pāridarītāju neapstādina. Piemēram, aptuveni 40 procentos gadījumu tiek pārkāpts tiesas lēmums par netuvošanos. Policija stāsta, ka vardarbībai ir augsta atkārtotība. Kāds būtu visefektīvākais sods, lai vardarbība tiktu pārtraukta?

Zanes vārds un balss ir mainīta. Vardarbības stāsts sākās tad, kad vīram radās sarežģījumi darbā. Pie vīrieša problēmām vainīgi bija visi citi. Zane stāsta, ka viņš kliedza uz saviem vecākiem, brāli un arī uz viņu. Sieviete vairs nespēja klausīties pārmetumos, tāpēc pameta vīra mājas. Tomēr vīrietis šķiršanos pieņemt nespēja.

Zane stāsta, ka vīrietis viņu vajāja un rakstīja arī draudu vēstules. Reiz, kad viņš nemitīgi klauvējās pie durvīm, Zane viņu ielaida iekšā, un vārdu apmaiņa pārauga fiziskā vardarbībā. Sieviete izsauca policiju, un tā varmāku aizveda. Viņam liedza tuvoties Zanei tuvāk par 50 metriem. Tomēr tas neatturēja, un pāridarījumi turpinājās.

Vīrietis aizliegumu netuvoties nepildīja, bet Zane policijai neziņoja, jo viņai bija kauns. Tajā pašā laikā juta apdraudējumu dzīvībai, jo bijušais vīrs viņu žņaudza. Par to uzzināja sievietes draudzene, kura pierunāja Zani ziņot policijai. Likumsargi ierosināja krimināllietu. Tad gan viss pierima. Arī sievietes draugiem pārstāja sūtīt draudu vēstules, ko līdz tam regulāri darīja.

"Tika uzdots jautājums: „Vai es vēlos pārtraukt krimināllietu?” Es saku: „Jā, diemžēl. Lai viņš dzīvo mierīgi.” Viss tas ir pagājis. Vairs neatkārtosies tas, un es atcēlu krimināllietu. Un diemžēl pēc pusotra mēneša atsākās viss no jauna," stāsta Zane.

Garāmgājēji ziņoja policijai, jo vīrietis atkal bija vardarbīgs pret Zani. Tika ierosināta jau kārtējā krimināllieta, un pāridarījumi beidzās.

Valsts Probācijas dienesta speciālistam Jānim Zārdiņam ir septiņpadsmit gadu pieredze darbā ar probācijas klientiem, kas ir gan varmākas, gan upuri. Speciālists pusgadu strādāja ar Zanes bijušo vīru,kas kā viņš stāsta, bija nepietiekami.

Vīrietim bija arī garīga saslimšana. Jānis Zārdiņš stāsta, ka visefektīvākais darbs šādās situācijās ir starpinstitūciju sadarbībai.