Šovakar Monopolā ar izpratni par uzturu un jautājumiem, kā to saistīt ar ikdienas pašsajūtu un veselību. Tiekamies ar ārsti, uztura un ķermeņa estētikas speciālisti Gunu Havensoni.

"Ja runājam par produktiem, par graudiem, es uzskatu, ka nenovērtēta mūsu rudzu maize, tajā pašā laikā arī mieži ir pamata graudaugi, kas ir Latvijā pieejami. Varbūt, ņemot vērā, ka pašreiz pasaulē ir milzīga bezglutēna industrija, tomēr ne vienmēr šie beglutēna produkti ir pietiekoši veselīgi, jo bieži, izņemot ārā glutēnu, garša tiek aizstāta ar dažādām papildus piedevām, un beigās tie ieguvumi nav nemaz tik lieli. Es teiktu, ka šie graudaugi kaut kādā veidā ir pašreiz daļēji tiek uzskatīti par ļaunuma sakni. Bet tā nav," sarunā vērtē Guna Havensone.

"Jāskatās tomēr, ka tāda riktīga rupjmaize un skābputra ir devusi tam latviešu zemniekam spēju iet laukā un strādāt. Tas nozīmē, ka tur ir daudzi veselības ieguvumi. Lielāka jauda bijusi to pierādīt Ziemeļvalstīm, "turpina Guna Havensone. "Varbūt mums pietrūkst tās kapacitātes pētniecībā, bet paldies somiem, kuriem arī bija problēmas ar sirds asinsvadu slimībām deviņdesmitajos gados, viņiem, protams, bija kapacitāte valstiskā līmenī veikt izmaiņas, kādā veidā rosināt cilvēkus izvēlēties veselīgākus produktus. Viņiem jau ir rezultāti, viņi tiešām redz, ka tas strādā."

Ārste atzīst, ka ir gandarīta, ka ir iespēja strādāt nevis nozarē, kas novērš, bet varbūt tajā nozarē, kura profilaktiski, lai nenonāktu cilvēku līdz šim te no dažādām vielmaiņas un kardiovaskulārām saslimšanām.

"Uzturs ir arī mūsu socializēšanās moments. Ir divi jēdzieni. Ir apetīte, kuru nosaka arī skaisti klāts galds, un tad ir arī sāts un izsaukums, kas ir vairāk fizioloģiskās sajūtas.  Uzturs ir zināmā mērā dzīves veids un tas ir arī atkarīgs no personības," uzskata Guna Havensone.

Guna Havensone ir ārste-uztura speciāliste ar vairāk nekā 10 gadu pieredzi uzturzinātnes jomā. Nemitīga pilnveidošanās gan izglītībā, gan profesionālajā darbībā spilgti izpaužas Gunas dzīves gājumā. Vispirms studijas Latvijas Medicīnas akadēmijas Medicīnas fakultātē, kur iegūts vispārējās prakses ārsta grāds, pēc tam mācījusies dzemdību speciālistu un ginekoloģijas rezidentūrā, vēlāk uzsākusi darba gaitas SIA “Veselības centrs 4” skaistuma klīnikā “4Dimensija” kā ārste-ķermeņa estētikas un uztura speciāliste.

Un tad atkal nākamās studijas un nākamie akadēmiskie grādi, šoreiz jau Rīgas Stradiņa universitātes maģistra studiju programmā “Uzturzinātne”, visbeidzot Rīgas Stradiņa universitātes doktora studiju programmā “Medicīna” uztura mācības specialitātē.

Šobrīd Guna ir zinātniskā grāda pretendente, un savā promocijas darbā pievēršas Latvijā audzētu inovatīvu graudaugu ietekmei uz dažādiem vielmaiņas faktoriem gan veseliem cilvēkiem, gan pacientiem ar metabolisko sindromu. Uzturs un metabolie jeb vielmaiņas traucējumi ir tēmas, par kurām Guna veidojusi vairākas zinātniskās publikācijas, viņa regulāri papildina zināšanas un piedalās starptautiskos kongresos un konferencēs.

Pašlaik Guna ir docētāja Rīgas Stradiņa universitātē, strādā kā ārste-uztura speciāliste un ķermeņa estētikas speciāliste klīniskā “Aesthetica Beauty Clinic” un konsultē par dažādiem ar uzturu un veselību saistītiem jautājumiem praksē “Meijas un Havensones dietoloģija”.

Pēc viņas domām, dietologs nav tikai svara problēmu mocītu sieviešu ārsts, kuru apmeklēt normālam cilvēkam nav nepieciešams. Savas dzīves veselīgai veidošanai ikvienam nepieciešams apgūt izpratni par uzturu, tā saistību ar pašsajūtu un veselību.