"Pametu spēli, neizspēlējot līdz galam". Šovakar Monopolā cilvēks, kuru neielikt sabiedrības rāmjos, bet ja kādam tas likās jau izdevies, tad jūs gaida pārsteigums - bijusī politiķe, tagadējā Starptautiskās Šaha federācijas valdes priekšsēdētāja vietniece Dana Reizniece-Ozola.

Ko tavā dzīvē nozīmē vārds spēle?

Dana Reizniece-Ozola: Visa dzīve ir spēle savā ziņā. Man šķiet, ka liktenis tevi ieliek dažādās lomās, kuras tad ir jāpieņem un jāizspēlē ar, vēlams, ar baudu, nepretojoties. Tā ir man mācība. Ja man kādreiz ir kāds prasījis, vai tu kādreiz esi vēlējusies būt ministre vai vēl kādus amatus, nekad nav bijis tādu plānu. Tas grūtākais un vienlaikus arī vienkāršākais ir bijis teikt - jā, kad tev tā iespēja vai tās durvis atveras. Ar visu to, ka tev parasti ir bail, tev vēderā griežas, tu esi satraucies, tev ir pārliecības trūkums, vai tu to varēsi. Kad tu esi to lomu pieņēmis, tad gan ar lielu atbildību ir jāpilda. Tad atvērsies atkal nākamās loģiskās durvis tajā tavā dzīves spēlē. 

Man parasti nevar redzēt, ka man ir bail. Es diezgan labi uzstājos uz skatuves un ar visu to, ka man vienmēr ir lampu drudzis, man diezgan labi izdodas acīmredzot to noslēpt. Bet tā arī dzīvē: pirms jebkura atbildīgi lēmumi vienmēr ir bail, un tā ir jābūt. Ja nav baiļu instinkta, tas nozīmē, ka tev pietrūkst pašsaglabāšanās instinkta un tu pieņem neobjektīvus lēmumus.

Šaha līnija iet viscaur dzīvei un savieno visas lietas.

Dana Reizniece-Ozola: Šahs ir interesanta spēle ar to, ka tā ir diezgan daudzslāņaina,

daudzas lietas, kuras es esmu iemācījusies šaham vai šahā, noder arī reālajā dzīvē. Kaut vai, piemēram, atcerēties, ka jebkurā spēlē tu neesi vienīgais spēlētājs, tu vari izdomāt vislabākos gājienus, kādus vien vari iedomāties, tu vari izdomāt kādu stratēģiju, tev var būt vislabākais plāns, bet tev ir vērts atcerēties, ka ir vēl kāds, kam ir savi plāni attiecībā uz tevi vai to, ko grib izdarīt.

Vismaz dažus gājienus padomāt uz priekšu, redzēt visu spēles laukumu, saprast, ka jebkurš tavs gājiens būs ar sekām, tev par to būs jāuzņemas atbildība. Laika faktors. Šahā ir ierobežots laiks, tas ir diezgan daudz ir iemācījis, lai ko darītu savā dzīvē, tev ir dots mandāts un laiks, tev ir vienkārši jāpieņem lēmumi un jādara.

Kas slēpjas tieši šaha, ka šī spēle ir tik ilglaicīga. Reizēm sabiedrībā ir sajūta, ka tur ir saikne ar zinātni, ar lielu prātu, un reizē tā ir arī aktuāla spēle, kura var konkurēt ar jebkuru spēli mūsdienu pasaulē.

Dana Reizniece-Ozola: Jau gadu tūkstošiem spēle ir ir aktuāli ar nemainīgiem spēles noteikumiem. Man šķiet, ka vienīgais tāds lielākais spēles noteikumu izmaiņas brīdis bija 16. gadsimts Spānijā, kad dāma ieguvusi savu spēku. (..) Citādi noteikumi pamatā nav mainījušās, un tas ir visapbrīnojamākais, ka salīdzinoši vienkārša spēle bez milzīgiem specefektiem un redzamas dinamikas ir tik ļoti noturīga un vēl ilgi tā droši vien pārdzīvos mūs un būs aktuāla. 

Dana Reizniece-Ozola: Es domāju, viens, ka tā spēle ir patiešām ļoti aizraujoša. Kad tu to apgūsti, tu ieraugi tajā veselu pasaule, tur ir tik daudz drāmas, tik daudz emociju, tik daudz pārdzīvojumu. Otrs, ka tas ir ļoti ciešs un ilgstošs kontakts ar pretinieku, kas savā ziņā arī rada tādu atkarību. Tu sēdi piecas stundas pret cilvēku, tu cīnies pret to cilvēku, tu mēģini viņu saprast, tu mokies dažkārt viņa dēļ. Tas rada tik spēcīgus pārdzīvojumus, ilgstošas un sātīgus pārdzīvojumus, ka es

esmu pieķērusi sevi pie domas, ka patiesībā es nevienā citā dzīves jomā neesmu izbaudījusi tik spēcīgas emocijas, gan uzvaras prieku, gan zaudējuma mieles, gan sāpju agoniju, gan varbūt pārākuma izbaudīšanas sajūtas.

Nav runa tikai par spēli, tas ir emocionāls kontakts.

Dana Reizniece-Ozola: Man, piemēram, pašai nepatīk spēlēt pret datoru un un arī pret citiem cilvēkiem datorā, jo internets dod plašas iespējas, tu vari spēlēt jebkurā brīdī ar cilvēku no ASV, no Ķīnas, no citām valstīm, izmantojot tiešsaistes platformas. Bet man ir vajadzīgs tas personiskais kontakts ar ar spēlētāju, un tas arī, es domāju, daudziem citiem. Covid laikā šaham bija priekšrocība, ka mums neapstājās turnīri, mums notika Pasaules šaha olimpiāde tiešsaistē, jo tas ir iespējams. Spēle nemainās pēc būtības no tā, ka tu pārcel to uz tiešsaistes vidi. Bet diezgan ātri cilvēki gribēja nokļūt atpakaļ reālajā dzīvē, jo tas kontakts ir vajadzīgs. 

Dana Reizniece-Ozola nāk no Kuldīgas. Ieguvusi tulka un tulkotāja profesionālo kvalifikāciju un profesionālo maģistra grādu tulkošanā un terminoloģijā Ventspils Augstskolā, kā arī profesionālo maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā Starptautiskajā kosmosa universitātē Francijā.

Šahu Dana sākusi mācīties jau skolas laikā pilsētas šaha klubā, un ir daudzkārtēja Latvijas čempione, kā arī ieguvusi godalgotas vietas starptautiska mēroga sacensībās.

Ilgus gadus viņa darbojusies politikā - bijusi ekonomikas un finanšu ministre, kā arī vairāku Saeimas sasaukumu deputāte. Pagājušā gada sākumā Dana Saeimas deputātes mandātu nolikusi, un nu darbojas kā Starptautiskās šaha federācijas valdes priekšsēdētāja vietniece.