No zila gaisa. Tā mūsu viešņa raksturo impulsu savas profesijas izvēlē. Šovakar Monopolā par pirmajām sajūtām, intuīciju un arī pieredzi uz Latvijas teātru skatuvēm. Scenogrāfe un kostīmu māksliniece Marija Ulmane.

"Ir ļoti grūti nodot izrādi. Tā ir sajūta, ka tu 24/7 staigā un domā par šo darbu, faktiski tas darbs nav tīri tehnisks teātrī, tas darbs ir kopā ar tevi visu laiku. Tas process man sākās apmēram pusgadu iepriekš vai pat ātrāk. Ir pat bijis gadu, ka tu konstanti domā, domā. Vienā dienā tu palaid un viss, un tev vairs nav nekāds sakars ar to. Tas ir ārkārtīgi sāpīgi, tas nekad nemainās. Esmu runājusi ar režisoriem, kuriem ir 20 - 30 gadu pieredze, tas nemainās," atklāj Marija Umane. "Man ir bijis, ka es trīs dienas mājās pēc tam raudu, no tām ārprātīgajām sāpēm. Tad nokrati to visu un ej tālāk.

Tas ir, kā palaid bērnu dzīvē, un neko vairs nevari izdarīt. Tas ir tiešām kaut kas tāds, par ko esi visu laiku rūpējies, pieskatījis, tad vēlreiz apskaties pēc gada, vai nu ir sajūta, cik forši, cik skaisti, vai arī domā, ārprāts, ko es domāju tajā brīdī, kad š veidoju."

Marija ir ieguvusi bakalaura un maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, studējusi Audio-vizuālās komunikācijas nodaļas Scenogrāfijas apakšnodaļā.

Savas karjeras laikā galvenokārt sadarbojusies ar diviem režisoriem - Ināru Slucku un Dimitriju Petrenko, attīstot savu rokrakstu gan telpas izveidē, gan kostīmmākslā. Lai arī būdama salīdzinoši jauna scenogrāfe, Marija darbojusies daudzos projektos vairākos Latvijas teātros - Latvijas Nacionālajā teātrī, Dailes teātrī, Ģertrūdes ielas teātrī, kā arī teātros citās Latvijas pilsētās.

Marija darbojusies arī citos projektos, piemēram, veidojusi Jura Ulmaņa grāmatas “Uz Grenlandi pēc pērlēm“ vāka dizainu.

Par spilgtu un profesionāli pārliecinošu jaunākās scenogrāfu paaudzes reprezentāciju Marija 2020./2021. gada "Spēlmaņu naktī" ieguvusi balvu “Skatuves nagla”.