Ilzes un Oskara Mežnieku saimniecībā Ambeļu pagasta Putānos šobrīd rit gatavošanās tam, lai jau burtiski pēc dažām dienām tiem taptu jauna krāsns, kurai dots visai  neparasts, ar kosmosu saistīts vārds.

“Mēs esam  jau saveduši mālus, smiltis un sakrāvuši kaudzītēs ķieģeļus, no kuriem tiks viss izmūrēts, un tad jau gaidīsim ciemos mūsu krāsns meistaru Tomasu Krīgeru no Smiltenes,” stāsta Ilze.

Mums te taps raķeškrāsns, tā jau ir pazīstama tehnoloģija. Beidzot to izbūves procesu interesenti varēs ieraudzīt un piedalīties, uzskaitīt materiālus un pēc tam atkārtot pie sevis. Jo te tā apkure nav vienkāršā, te siltuma tiks laists zem grīdas, pa kanāliem. Pamatdoma idejai slēpjas tīrajā ekonomijā. Ja tu vari ar savām rokā,  no pieejamajiem materiāliem  pats vari uztaisīt reālu apkures sistēmu,  tad tev to vajag,” skaidro Oskars.

Šovasar saimniecībā notiek daudz pasākumu, kuros Ilze ar Oskaru aicina cilvēkus mācīties darīt pašiem, savām rokām.

“Raķeškrāns darbības princips ir tāds, ka notiek vertikālā sadegšana un gāzu sadegšana notiek divas reizes. Tāpēc temperatūra ir krietni augstāka, ir mazāk izmešu un daudz ekonomiskāk  sadeg. Tātad daudz vairāk siltuma no tāda paša malkas daudzuma, respektīvi, ja tev ir šāda krāns, ziemā tev vajag krietni mazāk malkas” tā Ilze.

“Mums ir svarīgi, dzīvojot laukos, kā samazināt izmaksas par enerģiju, ieguldot tikai darbu un vietējos materiālus, kas faktiski laukos mētājas uz zemes,”  piebilst Oskars.

Mežnieku ģimene vēlas dzīvot laukos un darīt visu lētāk un videi draudzīgāk, un pamācīties to, kaut vai raķeškrāsns izbūvē, var jau šonedēļ 14. un 15. augustā.