Latvijā labi zināmā Rēzeknes folkloras draugu kopa “Vīteri” šogad svin piecpadsmito pastāvēšanas gadadienu. Par godu svētkiem ir izdota jauna latgaliešu dziesmu un nošu grāmata ģimenei – “Zalta puče”, kas palīdzēs bērniem apgūt latgaliešu tautasdziesmas. 

Pirms piecpadsmit gadiem tika dibināta Rēzeknes folkloras draugu kopa “Vīteri”. Sākumā kopas vadītājai Sandrai Starei bija vēlme saviem bērniem iemācīt dziedāt tautasdziesmas latgaliešu valodā.

Pārnestā nozīmē uztaisīju sev mazu piciņu, ar ko rotaļāties, un tad viņa vēlās, vēlās lielāka. Tā mazā piciņa radās no tā, ka man gribējās, lai mani bērni vismaz dzied latgaliski, tās ir tās prasmes, ko es protu. 

Es neprotu latgaliešu dziesmu nodziedāt latviski. Runāt mēs ģimenē vairs nerunājam, es gribēju, lai mani bērni iemācās vismaz dziedāt un no manis”, stāsta Sandra Stare.

Pirmsākumos darbojoties mājās ar saviem un draugu bērniem, Vīteri izauguši līdz vairāk nekā piecdesmit dalībniekiem, kas sadalīti dažādās vecuma grupās, izveidota arī kapellā. Svinot folkloras kopas piecpadsmito pastāvēšanas gadadienu un vēloties latgaliešu dziesmas un tradīcijas nodot jaunākajai paaudzei, ir izdota dziesmu un nošu grāmata ģimenēm “Zalta puče”. Dziesmu un nošu grāmatai klāt pievienots arī audio materiāls, lai iespējams dziesmas arī klausīties.

"Mūziku un melodiju aranžējis Einārs Lipskis, kas ir Vīteru kapellas vadītājs. Un tās dziesmiņas daudzas ir iedziedājuši “Vīteru” bērni un bērni no vokālās studijas “Skonai” ".

Šāda izdevuma idejas autore ir klavesīniste un mamma Ieva Saliete, kura vēlas, lai arī viņas bērniem ir iespēja apgūt latgaliešu folkloru.

Ja tu vēlies nopirkt kādu grāmatu un veikalā viņu neatrodi, tad jāizdod pašam. Es ļoti vēlējos, lai mani bērni dzied latgaliešu dziesmas - pavisam vienkāršās pazīstamās tautasdziesmas, varbūt dažas mazāk pazīstamas.

Reiz sarunā ar Sandru es ieminējos, ka nekā tāda nav. Mēs meklējam, bet neatrodam” stāsta Ieva Saliete.

Nošu grāmatā ar krāsainiem Ērikas Mālderes zīmējumiem īpašā rotaļas veidā ir iespējams apgūt arī nošu rakstu. Uzzīmētas puķes un dzīvnieki dažādos augstumos, lai bērns var sekot līdzi dziesmas melodijai. 

Bērniem ļoti labi uztveramas, tās nav tās briesmīgās notis, kas ir jāmācās. Šāda grāmata Latvijā nav nekādā veidā sastopama ne latviešu dziesmās, ne latgaliešu dziesmās. Tas ir kaut kas jauns”, atzīst Ieva Saliete.

Šobrīd folkloras draugu kopā “Vīteri” bērni un jaunieši iemācās tautasdziesmas, spēlēt dažādus mūzikas instrumentus, dejot dančus, iet rotaļās, nēsāt latgaliešu tautas tērpu. Un kā uzsver Sandra Stare, apgūst arī latgaliešu valodu.

“Es domāju ļoti liels procents mūsu jauniešu arī iemācās latgaliešu valodu caur latgaliešu tautasdziesmu. Sākumskolā es viņiem mācu pa vārdam,  mācu latgaliešu izrunu. Diemžēl situācija Rēzeknes pilsētā ir tāda, ka nu jau ar uguni jāmeklē bērnudārza bērnus, kas prot runāt latgaliski. Iemācīt melodiju - tās ir piecas notis, bet iemācīt latgaliešu dziesmas, bērnam tie ir piecdesmit jauni latgaliešu vārdi”, stāsta Sandra Stare.

“Vīteri” veido un bagātina arī Rēzeknes kultūras dzīvi, organizējot danču un dziesmu vakarus, tādā veidā popularizējot arī latgaliešu kultūru un valodu, apliecinot, ka tā dzīvo laikam līdzi un ir aktuāla arī mūsdienās.