No aizvadītā gada septembra līdz šī gada februārim īstenojā tekstila šķirošanas pilotprojektā savāktas 108,5 tonnas apģērba, apavu un mājas tekstila, liecina atkritumu apsaimniekotāju "Eco Baltia vide" un "Latvijas zaļā punkta" tekstila šķirošanas pilotprojektā apkopotie dati.

"Noteikti ir uz palikšanu un es ceru, konteineru skaits pieaugs vismaz līdz 850 konteineriem," tā par tekstila šķirošanas konteineru ieviešanu Latvijā atzīst organizācijas "Latvijas Zaļais punkts" direktors Kaspars Zakulis.

Viņš ir gandarīts, ka cilvēku atsaucība bijusi liela pilotprojekta laikā.

"Latvijā katru rodas mājsaimniecības ap 800 000 tonnu atkritumu, starp tiem 3-5 % ir tieši tekstilatkritumi. Lielu daļu tekstilatkritumu nepārstrādā, aizved uz poligonu," stāsta Zakulis. "Eiropas Savienībā noteikts, līdz 2025. gadam jābūt izveidotai tekstila savākšanas sistēmai. Uz 1500 iedzīvotājiem Latvijā vajadzētu būt vienam tekstila savākšanas konteineram."

Apkopotie dati liecina, ka no pilotprojekta laikā savāktajiem 108 495 kilogramiem tekstilizstrādājumu 37 399 kilogrami realizēti atkārtotai lietošanai uz jaunattīstības valstīm, 1167 kilogrami bez atlīdzības nodoti pārstrādei, 47 470 kilogrami to sliktās kvalitātes dēļ nodoti apglabāšanai poligonā, bet vēl 22 459 kilogrami izstrādājumu tiek uzglabāti, līdz veidosies tirgus pieprasījums.

Zakulis norāda, ka pilotprojekts parādījis, ka ap 60% atnesto tekstīliju ir vai nu atkārtoti lietojamas, respektīvi valkājamas, bet liela daļa pārstrādājama kā šķiedra citos materiālos, piemēram, kā skaņas vai siltuma izolācijas materiāls.

Tiesa, tekstila šķirošanas sistēma bez papildus finansējuma nav iespējama. Francijas pieredze rāda, ka katrs pircējs jau pērkot apģēbu, piemaksā 3,5 centus par kilogramu, lai pēc tam to varētu ievietot tekstila pārstrādes konteinerā.

Par izvēli piedalīties projektā stāsta labdarības organizācijas "Taureņa efekts" valdes locekle Olga Kazaka.

Kāda ir cilvēku attieksme pret apģerbu un citiem tekstila izstrādājumiem, vērtē nevalstiskās organizācijas "Zaļā Brīvība" ilgtspējīgas modes eksperte Dace Akule.