Pēc vairāk nekā 20 gadu ilga pārtraukuma Latvijas debesīs atkal ir novērojama spoža komēta, proti, līdz jūlija nogalei Neowise komēta būs redzama visu nakti debess ziemeļrietumu, ziemeļu un ziemeļaustrumu pusē. Tā atradīsies Lielā Lāča zvaigznājā, kas būs labs orientieris komētas atrašanai ikvienam novērotājam.

"23. jūlijā būs vistuvāk Zemei, bet komētu vasaras naktī var labi redzēt ar neapbruņotu aci, ja netraucē sudrabainie mākoņi, kas arī ir dabas fenomens, taču atšķirībā no komētas sudrabainie mākoņi ir redzami faktiski katru gadu tieši šajā laikā. Bet komētas orbītas ir ļoti pateicīga, un tieši atrašanās ziemeļu, ziemeļrietumu pusē ir ļoti piemērota novērojumiem no Latvijas un arī citām Eiropas valstīm," skaidro Latvijas Astronomijas biedrības valdes priekšsēdētājs Māris Krastiņš.

"Komēta atrodas pietiekami augstu, ir pietiekami spoža un Lielais lācis ir labs orientieris, lai ikviens novērotājs šo komētu varētu viegli atrast, pat ja traucē nedaudz mākoņi vai kādi citu šķēršļi," turpina Krastiņš.

Līdz pat jūlija beigām komēta atradīsies Lielā Lāča zvaigznājā, to šķērsojot, katru dienu nedaudz pārvietojoties vairāk uz rietumu pusi. Labākie brīži, lai aplūkotu komētu, ir tumšākās nakts stundas.

Krastiņš arī atklāj, ka šī ir salīdzinoši  jauna komēta, jo tika atklāta tikai šī gada 27. martā un to paveica kosmiskais teleskops. No tā arī radies šīs komētas nosaukums "Neowise".

"Šī komēta ir pirmo reizi nonākusi Saules tuvumā. Tai ir ļoti izstiepta, gandrīz paraboliska orbīta un līdz ar to arī nākamā reize, kad tā varētu atgriezties pie Saules, saskaņā ar pašreizējiem aprēķiniem, būs tikai pēc aptuveni 7000 gadu, ja ar šīs komētas orbītu nenotiks kādas izmaiņas," skaidro Krastiņš.

Krastiņš norāda, ka komēta atrodas tālu, tuvākajā brīdī, 23. jūlijā, komēta atradīsies vairāk nekā simts miljonu kilometru attālumā no Zemes. Un Zemes attālums no Saules ir vidēji 150 miljoni kilometru, mēs runājam par pietiekami lieliem attālumiem.

"Saskaņā ar pašreizējiem aprēķiniem, varētu būt, ka šis ir viens no lielākajiem komētu kodoliem, kādi līdz šim ir zināmi. Noteikti varētu ierindoties pirmajā desmitniekā. Sākotnējie aprēķini liecināja, ka komētas kodols ir apmēram piecu kilometru diametrā," min Krastiņš.