Kārsavietis Nikolajs Mortukāns vairāk kā 40 gadu garumā  gan ievērojamus, gan sadzīviskus notikumus vietējo cilvēku dzīvē ir vērojis caur fotoobjektīvu. 

Šogad, kad Latvija svin savu simto dzimšanas dienu, kārsavieši gatavojas savas pilsētas 90 gadu jubilejai, un  par godu svētkiem pašvaldības informatīvajā izdevumā publicētie novadnieka, fotogrāfa Nikolaja Mortukāna fotoattēli, ļaus iedzīvotājiem ieskatīties gan pilsētas pagātnē, gan tagadnē.

Stalto vīrieti ar fotokameru rokās var satikt vai ikkatrā Kārsavas novada pasākumā. Pilsētas svētki, izlaidumi, koncerti – visu to iemūžina fotogrāfs Nikolajs Mortukāns. Bet sācies viss ar nelielu aizraušanos kinopulciņā.

Pirmā fotogrāfija man tapa apmēram 1971. gadā, es tad biju vēl vidusskolnieks. Bija ļoti liela interese. Tanī laikā bija tikai melnbaltā fotogrāfija, kas bija fotografēta ar fotoaparātu SMENA. Bija jāpērk filmiņas, pašam jāattīsta. Pirmajās fotogrāfijās – tēvs, māte,  vārdu sakot, ģimenes bildes. Sākumā bija neērti - visi uz tevi skatās, ko tu dari, ko tu filmē.  Bija arī tā, ka filmiņa salipa un nekas nesanāca, bija filmiņas pārgaismotas, tumšas.”

Fotogrāfs atzīst, ka fotografēšanai kļūstot par visiem pieejamu pakalpojumu, nebūtībā aizejot mirkļa apstādināšanas un fotogrāfiju tapšanas  brīnums. 

Filmiņas tajā laikā bija 36 kadru un vajadzēja iekļauties kādā pasākumā, tā, lai varētu iemūžināt svarīgākos mirkļus. Skaitīji kadrus. Protams, tehniku jau vairs nevar salīdzināt, kāda bija tajos laikos un tagad. Ja tagad iedotu to FEDU vai Zorkiju jaunam cilvēkam, viņš nezinātu, ko darīt ar to aparātu. Tagad jau tā tehnoloģija ir stipri attīstījusies un bildēt vienu un to pašu epizodi var pa trim, piecām un pat vairāk reizēm, un vēlāk sameklēt to labāko kadru, kas tev pašam patīk.”

Savu pilsētu Kārsavu Nikolajs iemūžina jau vairāk kā 40 gadu garumā.

“Bildēts ir ļoti daudz. Divus gadus staigāju pa Kārsavu un fotografēju to atkal. Diemžēl, mājas ir daudzas nojauktas, pārtaisītas, daudzu cilvēku, kuri te dzīvoja 60. un 70. gados  jau nav. Citā vietā pat māju vairs  nav.  Man bildes ir visādu gadu, tikai pagātnes gadi ir mazliet mazāk, jo tie bija PSRS laiki un bija Sadzīves pakalpojumu kombināts, darbs bija, un es vairāk pa paviljonu strādātu,” atceras Nikolajs, piebilzdams, ka pašlaik fotoaparāts un telefons ar kameru esot vai ikkatram, bet padomju laikos, lai nofotografēties bija jāiet uz fotoateljē un to cilvēki darījuši veselām ģimenēm.

Bija jābraukā darbā uz Ludzu, tur “Zagsā” filmēt vajadzēja. Kāzas no 11 dienā līdz pat sešiem vakarā. Pa 10, 13 kāzu pāri gāja. Vienas stundas laikā vajadzēja nobildēt divas kāzas. Tāpat arī kristības un bēres bildētas.”

Nikolajs atklāj, ka viņa arhīvā ir arī daudz dažādu veco laiku fotokartiņu, ko viņam uzdāvinājuši vietējie iedzīvotāji.  Taču Nikolajs atzīst, ka laiks, kad vēl bija iespējams atrast un saglabāt senās fotogrāfijas ir neglābjami aizgājis. Liela daļa veco cilvēku pirmskara laiku fotoalbumu kara laikā ir sadeguši vai nozaudēti .

Tās salasītas no vietējiem cilvēkiem. Viens atnesa, otrs atnesa, bet tagad jau praktiski salasīt gandrīz vai nav iespējams. Četrdesmitie gadi  bija kara gadi, daudz kas tika izpostīts, sadega. Daudzi tika izvesti. Arī radinieki daudzus vecos fotoattēlus ir iznīcinājuši, nesaprotot, ka tā ir viņu pašu ģimenes vēsture. ”

Fotogrāfs Nikolajs Mortukāns savu Kārsavu ir fotografējis visos gadalaikos, iemūžinājis tās ielu pārbūvi un arī jaunās celtnes. Kā atzīmē Kārsavas novada pašvaldības pārstāve Inese Krivmane, pērn veidojot novada kalendāru, tika izmantotas Nikolaja Mortukāna fotoarhīvs, bet šogad tiek realizēts vēl viens projekts.

“Mortukāna kungs ir ļoti kolorīta persona. Viņš jau vairākus gadus sadarbojas ar Kārsavas novada pašvaldību un fotografē pasākumus. Sakarā ar to, ka Kārsavas pilsētai šogad 90 gadu jubileja, mēs Kārsavas Novada Vēstīs esam atvēlējuši atvērumu, kur tiks publicētas vēsturiskās fotogrāfijas no Mortukāna kunga fotoarhīva.  Katru mēnesi līdz novembrim mēs redzēsim kā tad Kārsavas pilsētiņa no neliela  miestiņa ir izveidojusies par Kārsavas novada galveno pilsētu.’’

Savā nelielajā fotodarbnīcā pilsētas centrā Nikolajs Mortukāns vairs gandrīz nestrādā. Pašam nemanot, viņš kļuvis par informācijas avotu, novadpētnieku, pie kura pēc fotogrāfijām un informācijas par Kārsavas vēsturi vēršas gan amatpersonas, gan skolēni.