Pēdējo 30 gadu laikā 60% līdz 70% jauno slimību rodas cilvēku un savvaļas dzīvnieku mijiedarbības dēļ, secināts Pasaules Dabas fonda (PDF) jaunajā ziņojumā "Covid-19: steidzams aicinājums aizsargāt cilvēkus un dabu". Zoonožu parādīšanos veicina izmaiņas zemes lietošanā un dabisko ekosistēmu pārveidošana, piemēram, lauksaimnieciskās ražošanas intensifikācija, dabisko mežu izciršana.

Plašāk stāsta Pasaules dabas fonda pārstāve Laura Treimane.

PDF norāda, ka pēdējo desmit gadu laikā zoonožu uzliesmojumu biežums, iespējams, ir trīskāršojies. Jaunās zoonozes ir nopietni apdraudējušas cilvēku veselību visā pasaulē, izraisot arī tādas slimības kā HIV/AIDS, SARS, cūku gripu, MERS, Ebolas vīrusu un arī Covid-19.

Aptuveni 10 miljoni hektāru mežu katru gadu pasaulē tiek zaudēti, pārvēršot tos aramzemes un ganību platībās. Patreizējā neilgtspējīgā globālā pārtikas sistēma veicina plašu dabisko teritoriju pārveidi lauksaimniecībai, tādējādi sadrumstalot dabiskās ekosistēmas un palielinot savvaļas dzīvnieku, mājlopu un cilvēku mijiedarbību, kas līdztekus klimata un dabas daudzveidības krīzēm veicina arī jaunu zoonožu parādīšanos.