Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātē pirmo reizi veic datortomogrāfijas izmeklējumu 17./18.gadsimta mijā izgatavotām koka skulptūrām - valsts nozīmes aizsargājamiem mākslas pieminekļiem. Izmeklējumi ir daļa no skulptūru izpētes, lai iegūtu iespējami pilnīgāku informāciju par to stāvokli pirms restaurācijas.

Restauratore Anna Kozorovicka skaidro, ka skulptūras pieder Kandavas luterāņu baznīcai, tās ir skaisti un smalki darinātas baroka laika darbi, kas saglabājušies līdz mūsdienām un ir jārestaurē. Tie ir divi ļaundaru tēli no cikla "Golgāta".

"Jebkuru restaurāciju jasāk ar izpēti, lai varētu piemeklēt līdzekļus, lai darbu saglabātu. Izpēte sākas ar vizuālo apskati. Tad pēta dažādās gaismās - ultravioletā, infrasarkanā. Datortomogrāfija ir viens no izpētes veidiem," skaidro Anna Kozorovicka.

Viņai ir bijis nepieciešams uzzināt, kā skulptūras uzbūvētas, kā savienojumi veidoti, vai iekšpusē ir koka tapas, kā tās izvietotas. Vai ir iekšējās plaisas. Vienu skulptūru ir diezgan pabojājuši ķirmji, vajadzēja arī noskaidrot, cik dziļi ir bojājumi.

Lai arī datortomogrāfijas izmantošana mākslas darbu izpētē nav nekas jauns, šāda pieredze Annai Kozorovickai ir pirmo reizi

"Sapratu, ka līdzīgi kā ārstam, svarīgākais ir nolasīt, kas tur ir. Man bija iespēja iegūt profesionāļu apstrādātus attēlus, tālāk mēģināšu interpretēt to, kas redzams," atzīst Anna Kozorovicka.

Šim izpētes posmam tālāk sekos darbu konservācija, lai saglabātu objektu, kāds tas ir. Darbs turpināsies vēl vairākus gadus.

Kā veikti idatortomogrāfijas izmeklējumiem skulptūrām, stāsta RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes profesors, prodekāns Aldis Balodis. Viņš norāda, ka RTU bieži vien vēršas speciālisti ar kāda nepieciešamību izmērīt precīzi detaļas. Šoreiz tā bija nepieciešamība skulptūrām ieskatīties iekšpusē, sazinoties ar Annu Kozorovicku, noskaidrots, ka vislabākā metode būtu datortomogrāfija.