Latvijā 1989. gada 1. jūnijā ievieš talonus ziepēm, bet 2001. gada 1. jūnijs pasaules vēsture iegājis ar to, ka mīklainā asinspirtī Katmandu karaļnamā tiek nogalināts Nepālas karalis Birendra, karaliene Aišvarja un vēl seši ģimenes locekļi. Slepkavībās tiek apsūdzēts Nepālas kroņprincis Dipendra, kurš asinspirts noslēgumā esot nošāvies.

Aculiecinieku restaurētajai slaktiņa ainai karaļnamā nespēja noticēt liela daļa Nepālas iedzīvotāju, deviņdesmit lodes un deviņi upuri pusotrā minūtē, tā 2001. gada 1. jūnija Nepālas karaliskās saimes tradicionālā iknedēļas vakarēšana beidzās ar šausminošu asinspirti. No lodēm mira karalis, karaliene un vēl septiņi ģimenes locekļi, un pašnāvību izdarīja pats kroņprincis.

Kā katru piektdienas vakaru Nepālas karaliskā ģimene kuplā pulkā sanākusi kopējās vakariņās, kas aizritēja rūpīgi apsargātā karaļnama spārnā, kur atrodas kroņprinča Dipendras rezidence. Anglijā skolotais nama saimnieks jau pirms maltītes paspēja iztukšot vairākas viskija glāzes. Princim tuvojās trīsdesmitā jubileja un bija paredzēts, ka liktenīgajā vakarā varētu aizritēt sarunas par viņa kāzām. Tiesa, šai jautājumā princim bijušas nesaskaņas ar mammu, karalieni, kura nepavisam nav atbalstījusi dēla izvēli, un bija ieplānota pavisam cita līgava, karaliskajam namam krietni atbilstošāka.

Lai gan aculiecinieki apgalvo, ka liktenīgajā vakarā nekāda skaļa strīda par līgavas izvēli nav bijis, visticamāk, kroņprinča vecāki ir runājuši par precībām. Ja karalis norāda, ar ko dēlam jāprecas, šis jautājums vairs nav apspriežams. Pirms deviņiem vakarā princis bijis nopietnā alkohola reibumā, tālab karalis lūdzis aizvest Dipendru uz viņa apartamentiem. Tas arī izdarīts, bet pēc pusstundas kroņprincis atgriezies vakariņu telpā.

Kroņprinča parādīšanās durvīs militārā formā un ar amerikāņu automātu M-16 rokās 20 cilvēku plašajai karaliskajai saimei bijusi negaidīta. Pirmās lodes raidītas griestos, tad uz karali. 55 gadus vecais monarhs nokritis pie biljarda galda. Pie viņa piesteidzies znots Šahi un, norāvis savu žaketi, centies aizspiest asiņojošo brūci kaklā.

Kroņprincis esot meties ārā no telpas, lai pēc īsa brīža atgrieztos un sāktu šaut atkal. Uzbrucēja brālēns princis Parass paspējis nogrūst aiz sofas vairākas sievietes un bērnus un tur paglābies arī pats. Pretim Dipendram devies karaļa brālis, lai mēģinātu aizkavēt uzbrucēju. Viņš saņēmis šāvienu krūtīs.

Tad princis kļuvis gluži traks un sāka šaut uz ikvienu, kas pagadījās priekšā. Dipendra esot skrējis ārā un iekšā no telpas četras reizes. Vēlāk izmeklētāji esot atraduši mētājamies uz grīdas tukšu M-16 aptveri. Vēl baumo, ka princim bijuši trīs dažādi šaujamie.

Traģēdijas pēdējā aina risinājusies dārzā. Tur pakaļ dēlam izskrējusi karaliene un šausmās kliegusi, ko viņš esot pastrādājis. Abiem pa vidu iemeties Dipendras brālis, kurš saņēmis nākamo ložu kārtu. Pēc tam dēls sašāvis māti. Neviens to nav redzējis, bet visticamāk, pēc tam kroņprincis uz tiltiņa dārza vidū iešāvis sev galvā. Tikai tad atsteigušies karaļnama sargi.

Kroņprinča dzīvība ar mākslīgo elpināšanas aparātu tika uzturēta trīs dienas. Aina bija bezcerīga, un aparātu atslēdza. Par jauno karali tika pasludināts bijušā monarha brālis Gjenandra. Liela daļa nepāliešu bijuši pilnīgi pārliecināti, ka notikušais bijusi sazvērestība.

Pēc kāpšanas tronī Gjenendra tiecās iegūt absolūtu varu valstī un 2005.gada sākumā atlaida valdību un pārņēma valsti savā vienpersoniskā kontrolē. Taču 2006.gadā Gjenendra zaudēja valsts galvas pilnvaras, piekāpjoties ilgstošiem tautas protestiem, kurus organizēja maoisti un lielākās partijas, kas spēja vienoties par mieru, līdz ar to izbeidzot desmit gadus ilgo pilsoņu karu. Rezultātā 2008.gada 28.maijā jaunievēlētā Nepālas Konstitucionālā asambleja ar balsojumu atcēla 240 gadus ilgušo monarhiju.