1965. gadā Jēlas universitāte (ASV) publisko tā dēvēto „Vīnlandes karti” – 15. gadsimta pergamentu, kas, ja vien nav viltojums, liek pārskatīt priekšstatus par eiropiešu ģeogrāfijas zināšanām laikmetā pirms Kolumba.

Vai Kolumbs atklāja Ameriku? Tādu jautājumu liek uzdot t.s. „Vīnlandes karte” – 15. gs. vidus pasaules karte, kurā iezīmēta arī Vīnlande – vikingu 11. gs. apmeklēta zeme uz rietumiem no Grenlandes, tātad – Ziemeļamerika. Pasaules uzmanība „Vīnlandes kartei” tika pievērsta 1965. gada 10. oktobrī, kad tai veltīta monogrāfija iznāca Jēlas universitātes izdevniecībā.

"Neviens svešā zemē aizmaldījies ceļinieks nekad nav pētījis karti ar tādu rūpību, ar kādu tikusi pētīta Vīnlandes karte," tā 1996. gadā pauda laikraksts The New York Times. Runa ir par kādu vēlo viduslaiku pergamentu - pasaules karti, kas tiek datēta ar aptuveni 1440. gadu. 1957. gadā pergaments uzpeldēja pasaules antikvariāta tirgū un nonāca Jēlas universitātes rīcībā. Prestižā Savienoto Valstu augstskola sākotnēji nesteidzās afišēt ieguvumu, līdz 1965. gada 10. oktobrī universitātes izdevniecība laida klajā dokumentam veltītu monogrāfiju, kas izraisīja sensāciju viduslaiku vēsturnieku aprindās.

Mūsdienās vikingu kuģojumi uz Ziemeļamerikas piekrasti piecsimt gadus pirms Kolumba ir vispārzināms fakts, tomēr joprojām daudzviet dominē uzskats, ka par brašo ziemeļnieku 11. gadsimtā apmeklētajām zemēm citiem eiropiešiem gadsimtiem nebija ne jausmas. Ja Jēlas universitātes iegūtais pergaments ir īsts, šāds priekšstats neatbilst patiesībai. Kartē, kas tapusi pusgadsimtu pirms Kolumba kuģojuma uz Ameriku, redzama ne tikai Grenlande, bet uz rietumiem no tās vēl viena apmēram tikpat liela sauszemes teritorija ar apzīmējumu "Vīnlandes sala, kuru atklājuši Bjarns un Leifs". Tie ir skandināvu sāgās minētie vikingu vadoņi Bjarns Herjulfsons un Leifs Ēriksons. Tātad par Ziemeļamerikas daļu, kuru vikingi apceļoja un nodēvēja par Vīnlandi, Eiropas ģeogrāfi, iespējams, bijuši informēti jau pirms Kolumba. Šim sensacionālajam pieņēmumam par godu karte ieguva "Vīnlandes kartes" nosaukumu. Interesanta ir arī kartes pretējā mala, kurā redzamas vairākas salas uz austrumiem no Āzijas ar komentāru, ka to pastāvēšanu apliecinot "tatāri". Daži pētnieki šais kontūrās saskata līdzību ar Amerikas rietumu piekrasti. Ar "tatāriem" acīmredzot jāsaprot Ķīnas Juaņu impērija, kur valdīja Čingizhana pēcteči. Attīstības ziņā Juaņu valsts apsteidza tālaika Eiropu, un ir visnotaļ pieļaujams, ka ķīniešu jūrasbraucēji spēja aizkuģot arī līdz tagadējai Aļaskai un Kalifornijai. Marko Polo, kurš 13. gadsimtā apmeklēja Ķīnu, kā zināms, nogādāja Eiropā ķīniešu kartes, no kurām visnotaļ varēja smelties ziņas par zemeslodes pretējo pusi.

Protams, viens pergaments, kas radikāli maina priekšstatu par 15. gadsimta Eiropiešu ģeogrāfijas zināšanām un gandrīz vai laupa Kolumbam viņa pirmatklājēja laurus, izraisa šaubas un aizdomas. Kopš 1965. gada ticis pamatīgi pētīts "Vinlandes kartes" saturs, valodas un rakstības īpatnības un, protams, materiāla ķīmiskais sastāvs, un izteikti gan spēcīgi argumenti par labu kartes autentiskumam, gan viltojumam. Galīgās atbildes joprojām nav. Tomēr ir nepārprotami skaidrs - Vīnlandes karte nemazina Kristafora Kolumba nopelnus. Pat ja eiropiešiem pirms Kolumba bija priekšstats par dažu Amerikas daļu pastāvēšanu, viņi tās uztvēra kā atsevišķas salas, bet nenojauta, ka rietumos atrodas divi vareni kontinenti - Ziemeļamerika un Dienvidamerika - ar to neizmērojamajām bagātībām.