12. jūlijā dzimšanas dienu svin Nobela Miera prēmijas un Saharova balvas laureāte Malala Jusafzaja. Pakistānietei Malalai Jusafzajai ir piešķirtas daudzas balvas un atzinības, tostarp Nobela miera prēmija, ko viņai pasniedza 2014. gadā, un tolaik tikai 17 gadu vecā Malala Jusafzaja kļuva par jaunāko laureāti, kurai šis apbalvojums ir piešķirts, kā arī viņai pasniedza Eiropas Parlamenta Saharova balvu, ko ik gadu pasniedz cīnītājiem par demokrātiju un cilvēktiesībām.

Malala Jusafzaja piedzima Pakistānā, Mingorā, kas ir lielākā pilsēta Svata ielejā Haiberas – Pahtunhvas province.Tas notika 1997. gada 12. jūlijā. Viņa bija pirmais bērns trīs bērnu ģimenē. Lai arī Pakistānā piedzimt un augt meitenei augt nav tas vienkāršākais, Malalas tēvs uzstāja, ka meitai jāsaņem tieši tās pašas izglītības iespējas, kā pakistāniešu zēniem. Tā kā Malalas tēvs bija skolotājs un pārliecināts izglītības aizstāvis, turklāt vadīja meiteņu skolu, tad pateicoties tēvam Malalas kaislība jau kopš agras bērnības bija zināšanas. Viņa bijusi tēvam līdzās un mācīšanās prieku baudījusi jau tad, kad vēl neprata runāt. Tomēr laikā, kad Malala bija sasniegusi desmit gadu vecumu, Svatas ieleju savā kontrolē pārņēma talibi un rezultātā, vissvarīgākais, mācības Malalai tika atņemtas. Meitenēm noliedza apmeklēt skolu, viņas nedrīkstēja muzicēt, tāpat arī dejot nevarēja, pat televizora skatīšanās talibu prāt nebija meitenēm piemērota nodarbe. Talibi īpašu uzmanību pievērsa tam, lai meitenes nespētu iegūt izglītību, turklāt līdz 2008. gadam bija iznīcinātās vairāk nekā četrsimt skolu.

Šādu pavērsienu piedzīvojusi, Malala Jusafzaja nolēma stāties pretī talibu rīcībai. 2009. gadā viņa ar pseidonīmu izveidoja blogu  raidorganizācijas BBC interneta vietnē, kur sīki un smalki aprakstīja dzīvi talibu režīmā. Viņas pirmais ieraksts bija ar nosaukumu "Es baidos". Sabiedrību visa pasaulē sasniedza murgs, ko Malala un citi piedzīvoja viņas dzimtajā pilsētā.

Viņa rakstīja par to, kā talibi pārņem viņas ciemu, aizliedz meitenēm apmeklēt skolu, kā vardarbīgi vēršas pret ikvienu, kurš nepakļaujas, kā dienu no dienas ierastā dzīve pārvēršas apspiestībā un postā. Blogs ieguva plašu popularitāti un gva rezonansi visa pasaulē. Brīdī, kad atklājās, kurš ir patiesības autors, kļuva zināms Malalas vārds, un viņas dzīvība nokļuva briesmās.

2012. gada 9. oktobrī, kad Malala kopā ar draugiem autobusā atgriezās no skolas, sākās talibu plānots uzbrukums, kura laikā kaujinieki sagaidīja transporta līdzekli, ielenca, atrada starp braucējiem Malalu un sašāva galvā. Tā kā notikušais izraisīja starptautisku uzmanību, ievainoto Malalu nogādāja Lielbritānijā, tur desmit dienas pavadījusi komā intensīvās terapijas nodaļā Birmingemā, Malala nāca pie samaņas. Lai arī nebija nodarīti lieli smadzeņu bojājumi, sejas kreisā puse bija paralizēta un viņa pārcieta daudz operāciju un izgāja pamatīgu rehabilitācijas kursu.

Pēc mēnešiem ilgas ārstēšanās Malala varēja atgriezties pie ģimenes, kas nu dzīvoja Lielbritānijā. 2013. gada martā Jusafzaja sāka mācīties skolā Birmingemā un, lai arī nosacīti viņas dzīve bija sakārtota, Malala nolēma turpināt cīņu par to, lai katra meitene varētu iet uz skolu, un viņa kopā ar ģimeni turpināja kampaņas par meiteņu izglītību. Savā sešpadsmitajā dzimšanas dienā Malala uzstājās Apvienoto Nāciju organizācijā Ņujorkā, tajā pašā gadā viņa publicēja savu autobiogrāfiju ar nosaukumu “Es esmu Malala: meitene, kura ir ieguvusi izglītību un kuru nošāva talibi.”

Tieši viņai pieder pasaulē daudzviet apbrīnotā doma, ka pildspalvas un grāmatas ir visstiprākie ieroči, kā arī viņa ir aicinājusi sākt miera sarunas ar talibiem. Malai Jusafzajai ir piešķirtas daudzas balvas un atzinības, tostarp Nobela Miera prēmija, ko viņai pasniedza 2014. gadā. Tolaik tikai 17 gadu vecā Malala Jusafzaja kļuva par jaunāko laureāti, kurai šis apbalvojums ir piešķirts, kā arī viņai pasniedza Eiropas Parlamenta Saharova balvu, ko ik gadu pasniedz cīnītājiem par demokrātiju un cilvēktiesībām. Pakistānas tiesa ir piespriedusi mūža ieslodzījumu 10 cilvēkiem, kurus vaino uzbrukuma organizēšanā pret Malalu Jusafzaju, taču galvenais vaininieks joprojām neesot notverts.

Tikmēr Malala absolvējusi Oksfordas universitāti un turpina cīnīties par meiteņu un sieviešu tiesībām iegūt izglītību.