1999. gada 3. septembrī Rīgā atklāja atjaunoto "Laimas" pulksteni.

 

“Laimas” pulkstenis savā vietā stāvējis vēl krietni pirms līdzās esošā Brīvības pieminekļa un tā ir vieta, kur satiekas laiks un cilvēki. Piemēram, 30. gados pie pulksteņa satikušies arī bijušās Latvijas prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vecāki. Ticams, ka šādi stāsti ir ne viens vien!

Reti kurš zina, ka pulkstenis 1929. gadā tika savienots ar Latvijas Universitātes astronomijas observatoriju, tādējādi kļūstot par precīzāko laikrādi Rīgā. Līdz ar to pulkstenis Rīgas sirdī kļuva par populāru tikšanās vietu.

Brīvības un Basteja bulvāra (tagad - Z.A.Meierovica bulvāra) krustojumā pie Kolonādes kioska, iepretim „Hotel de Rome” 1924.gadā uz vienkārša dzelzs konstrukcijas balsta uzstādīja pulksteni ar praktisku nolūku – ļaut rīdziniekiem ierasties darbā precīzi laikā un Rīgas centrā novietoto centrālo pulksteni sākumā dēvēja par “Lielo pulksteni”. Tas bija laiks, kad rokas pulkstenis bija ekskluzīva privilēģija, līdz ar to pulkstenim bija ļoti funkcionāla nozīme – publiski rādīt precīzu laiku.

Pulkstenis uzcelts reizē ar tikpat labi pazīstamo Kolonādes kiosku līdzās un sākumā atradies tuvāk ielai, bet tur traucējis gājējiem un mašīnām, tāpēc pēc desmit gadiem, 1934.gadā, pulksteni pārvietoja uz pašreizējo vietu. 30. gadu sākumā četrskaldņu stabu papildināja šokolādes fabrikas „Riegert” reklāma.

Bet par “Laimas pulksteni” tas kļuva tikai 1936. gadā, kad “Lielā pulksteņa” balsta četras plaknes izrotāja uzraksti „Laima”. Tomēr izrādās, ka cauri gadiem “Laimas” pulksteni dēvēts arī par “miera pulksteni”.

Neticami, ka pēc Otrā pasaules kara ilgus gadus pulksteni izmantoja kā politiskās informācijas stendu. Tomēr neraugoties uz šo zināmā mērā kauna traipu, ar laiku pulkstenis atguva savu romantisko simboliku, atstājot politiku aiz muguras.

Sadarbojoties ar vecpilsētas arhitektu Georgu Baumani, Rīgas pilsētas simbols atjaunošanu piedzīvoja 1989. gadā, kad balstoties uz senajām pulksteņa fotogrāfijām izstrādāja ideju, kā atjaunot pulksteņa vizuālo tēlu.

Ar “Radiotehnikas” pārstāvjiem “Laima” vienojās par ierāmējuma stikliem un pārējo konstrukciju. Vecā laikrāža atjaunošanas darbus vadīja “Laimas” galvenais mehāniķis Tālivaldis Beķeris un galvenais konstruktors Jāzeps Apels.

Jau vēsturiski garāmgājēji Rīgas centrā varējuši ne vien satikties pie “Laimas” pulksteņa, bet arī iegādāties un cienāties ar šokolādes saldumiem. Pulksteņa “zelta” laikos uz stūra, pa diagonāli, bija “Laimas” veikals.

Vēl vienas pārvērtības pulkstenis piedzīvoja 1999.gadā, kad tam veica pilnīgu rekonstrukciju, atjaunojot tādu izskatu, kāds tas bija trīsdesmitajos gados. Tā bija “Laimas” dāvana pilsētai 800 gadu jubilejā. Toreiz pulksteņa atjaunošanas projektēšanas darbus veica arhitekts Armands Bisenieks, bet saldumu ražotāji pulksteņa rekonstrukcijā ieguldīja 30 tūkstošus latu. Pulksteņa atklāšana notika 1999.gada 3. septembrī.

Jaunus vaibstus populārākā satikšanās vieta Rīgā ieguva neilgi pirms Latvijas simtgades.

Lai gan mums labi zināmais “Laimas” pulkstenis Rīgas centrā ir unikāls, tomēr nav vienīgais Latvijas saldumu zīmola vārdā uzstādītais pulkstenis. 2012. gada arī Vidzemes sirdī Siguldā ieviesta mīlestības caurstrāvota satikšanās vieta, uzstādot modernu “Laimas” pulksteni Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā, tādējādi tam kļūstot arī par ceļotāju laika noteikšanas palīgu.