Būs grūti atrast kādu, kurš nezina, kas ir bankomāts, un ne reizi mūžā to nav izmantojis. Bankomāti ir sastopami ik uz soļa visā pasaulē, jo tas ir ērtākais un ātrākais, kā arī lētākais veids, kā izņemt naudu no sava bankas konta. Bankomāti mēdz būt dažādi – gan tādi, kuri naudu tikai izdod, gan arī tādi, kuros naudu var iemaksāt, tādējādi papildinot savu bankas kontu. Ja tiek izmantots bankomāts, kurš pieder tai bankai, kurā ir Jūsu konts, nekādas komisijas maksas parasti nav jāmaksā, taču, ja tiek izmantoti citu banku bankomāti, var gadīties, ka tiks iekasēta neliela komisijas samaksa par bankomāta izmantošanu. Taču katrā ziņā šīs izmaksas ir mazākas nekā veicot šīs operācijas bankā pie konta operatora.

Doma par ierīcēm, kas atvieglotu bankas darbu, jo katru reizi doties uz banku, stāvēt rindā, lai izņemtu naudu no konta, ir ne tikai nepraktiski, bet arī nogurdinoši, radās jau 1960. gadā. Šādas ierīces tika izveidotas ne tikai ASV, bet arī Lielbritānijā, Japānā un Zviedrijā. Protams, ka šie automāti bija primitīvi,

Pasaulē pirmais bankomāts dienasgaismu ieraudzīja 1967. gadā. 1967. gada 27. jūnijā vienā no Londonas priekšpilsētām – Enfīldā – banka “Barclays” atklāja pirmo bankomātu. Pirmais cilvēks, kas tajā izņēma naudu, bija BBC seriālu aktieris Redžinalds Vārnijs, viņš arī oficiāli skaitās pirmais cilvēks pasaulē, kurš izņēmis naudu no bakomāta. Kamēr vēl nebija plastikāta karšu ar magnētisko joslu, naudas izsniegšana notika, ievietojot bankomātā papīra čeku ar īpašu automātam nolasāmu atzīmi un ievadot četrciparu pinkodu. Mašīna izsniedza 10 mārciņu banknoti. Kā toreiz uzskatīja izgudrojuma autors Džons Šeperds-Barons, tā bija “pietiekama summa nedēļas nogales tēriņiem”. Pirms tam vienīgā iespēja noņemt naudu no sava bankas konta bija doties uz kredītiestādi ar attiecīgiem bankas dokumentiem un, visdrīzāk, pavadīt krietnu laiku rindā pie kases lodziņa.

Kāda iespieddarbu uzņēmuma darbinieks Šeperds-Barons vēlāk intervijās stāstīja, ka ideja par mašīnu, kas izsniegtu personai piederošu naudu jebkurā pasaules vietā, pie viņa atnākusi vannošanās laikā: “Man iešāvās prāta, ka tas būtu kā šokolādes batoniņu automāts, tikai šokolāde būtu aizvietota ar naudu.”

Pirmais modernais bankomāts, kura izstrādē piedalījās arī kompānija IBM, tika novietots Lielbritānijā 1972. gadā, un tā īpašnieks bija Lloyd banka, kas ir viena no angļu nacionālajām bankām jau vairākus gadu simtus.

PSRS, kā zināms, bankomātu nebija, pirmās naudas mašīnas parādīšanās Latvijā 1995. gada 30. maijā bija tiem laikiem neticams notikums. To uzstādīja tagad jau aizmirstā Kredo banka.

Ja šobrīd ikdienā bankomāts ir tikpat pierasts kā mobilais telefons, e-pasts vai internets,  tad laikā, kad ārvalstu investīcijas uz Latviju ceļoja koferīšos, bankomāta uzstādīšana lidostā Rīga izraisīja lielu interesi - to filmēja, fotografēja un  aprakstīja laikrakstos.

Pēc tam bankomāti sāka augt kā sēnes pēc lietus - gada beigās Latvijā jau bija septiņi, vēl pēc gada - 24.

Tad bankas sāka naudas izmaksas automātus izmantot cīņai ar konkurentiem, un tolaik ik nedēļu presei ziņoja, ka tur un tur uzstādīts jauns bankomāts.

Bankas konkurēja arī ar bankomātu veidiem. Spilgtākais piemērs - "runājošais" bankomāts Žanete, ar kuru savulaik bija iespējams pakomunicēt Brīvības ielā pretim viesnīcai Latvija.

Bankās klejo stāsts par kādu kundzi labākajos gados, kas, izņēmusi karti, pēc brīža ir klāt, jo bankomāts karti "norijis". Pasūta jaunu, bet atkal notiek tas pats. Kontu operators neizpratnē iet līdzi, lai apskatītos, ko kundze ir izdarījusi nepareizi. Viņa pieiet pie "runājošā" bankomāta, ieliek karti un saka: "Dod man piecus latus!"

Bet 2012. gada vasarā Latvijā darbu sāk pirmais bankomāts, kas aprīkots tā, lai ar to varētu darboties cilvēki ar redzes traucējumiem. Uz bankomāta ir izvietotas pogas Braila rakstā, kā arī uzstādīta audio programma, kas balsī nolasa klientam visas veicamās darbības. Lai programma darbotos, klientam ir jāievieto audio austiņas - der jebkuras, kuras lieto datoram. 

Starp citu, pirmajā dienā pēc Latvijas pievienošanās eirozonai, 1.janvārī, Latvijas banku bankomātos izsniegti 4,7 miljoni eiro. Pirmajā eiro ieviešanas dienā klienti bija devuši priekšroku nelielu summu izņemšanai no bankomātiem - 17% bija izvēlējušies izņemt 5 eiro un 21% - 10 eiro banknotes.

Attīstoties tehnoloģijām, mainās bankomāti, piemēram 2017. gadā viena no Latvijas bankām ieviesa bankomātus, kas arpīkoti ar latgaliešu dialektu, bet 2018. gadā Latvijā parādījās pirmie bezkontakta karšu bankomāti, tādējādi iezīmējot vēl vienu tehnoloģiju jauninājumu finanšu sfērā.

Pasaulē ir apmēram 2.2 miljoni darbojošos bankomātu. Tas ir aptuveni viens bankomāts uz trīs tūkstošiem cilvēku. Daudzi nezinās to, ka finanšu institūcijas ir pasauli sadalījušas 7 daļās, lai varētu vieglāk analizēt finanšu paradumus, tajā skaitā bankomātu izmantošanu. ASV, Kanādā, Eiropā un Japānā ir salīdzinoši augsts bankomātu skaits uz miljons iedzīvotājiem. Āzijā/ Klusā okeāna reģions un Latīņamerikā ir audzis pieprasījums pēc bankomātiem. Turklāt bankomāti ir atrodami ne tikai uz dažādiem kruīza kuģiem, bet arī ASV jūras karakuģiem