1887.gada 6.novembrī oficiāli dibināts viens no pazīstamākajiem Skotijas futbola klubiem Glāzgovas “Celtic”. Tā dēvētie ķelti tapa kā komanda, lai apvienotu skotu un īru jauniešus, kas dzīvoja nabadzīgākajos Glāzgovas rajonos. “Celtic” ir zināms kā viens no klubiem, kam ir asākā sāncensība ar citu pilsētas klubu Rangers.


Ir futbola klubi, kas tapuši uz entuziasma pamata, ka vīri vai puiši, kas dzenājuši futbola bumbu kādā sētas nomalē, nolemj dibināt savu komandu. Ir arī tādi futbola klubi, kas jau no sākuma tapuši kā biznesa projekts, attīstīt un audzināt spēlētājus, lai pēc tam tos mainītu, pārdotu vai vienkārši, lai komanda būtu tik laba, ka izdodas iegūt kausus, kas ienes arī naudas prēmijas. Taču Glāzgovas “Celtic” ir futbola klubs, kas tapa ne biznesa un ne arī futbola entuziasma vārdā, jo klubu dibināja mācītājs. Īru svētais brālis Valfrīds bija noraizējies par nabadzību un morālo pagrimumu Glāzgovas tālākajā austrumu kvartālā. To pārsvarā apdzīvoja nabadzīgu īru ģimenes, kur pa vidu trāpījās arī pa kādam skotam. Tāpēc, lai jaunieši varētu sadraudzēties un lai viņi bezdarbībā nenosistu savu laiku, brālis Valfrīds izveidoja futbola komandu. Par ķeltiem tos nosauca tādēļ, ka dibinātājs vēlējās parādīt – komanda ir vieta draudzībai un kopējiem mērķiem. Lai komandu vispār varētu dibināt, brālis Valfrīds organizēja t.s. trūkumcietēju bērnu pusdienas, kur turīgākie rajona iedzīvotāji varēja ziedot vai pirkt maltīti, daļu naudas novirzot arī futbola komandai.

1887.gada 6.novembrī bija savākts pietiekami daudz naudas, lai varētu oficiāli dibināt komandu Glāzgovas “Celtic”. Dibināšana notika Svētās Marijas baznīcas zālē. Tomēr pirmo spēli klubs aizvadīja tikai nākamajā gadā, kad, visticamāk, izdevās savākt spēlētāju komandu un vienoties par draudzības spēlēm. Interesanti, ka pirmā spēlē klubam bija ar citu pilsētas klubu Rangers, kas izvērtīsies par lielāko pilsētas sāncensību. Pirmajā spēlē “Celtic” komanda uzvarēja Rangers ar rezultātu 5 : 2.

Interesanti, ka tieši “Celtic” un Rangers kļuva par tām komandām, kas asociējās ar veco skotu un īru sāncensību, kas ieguva teju vai bandītisku pieeju. Zināms, ka ielu uzņēmējus jeb reketierus mēdza saukāt par puikām jeb firmām. Tā arī abu šo klubu derbiju mēdz dēvēt par Veco firmu cīņu, kad komandu līdzjutēji varēji itin veiksmīgi izkauties kā stadionā, tā ārpus tā. Tieši šo līdzjutēju klubu dēļ arī Glāzgovas abas komandas tiek uzskatītas par tām, kas ir vienas no aktīvākajām futbola huligānu komandām. Zināms, ka Mančestras “United” un “City” fani viens otru nevar ciest, tāpat kā Spānijas čempionātā nesamierināmi pretinieki ir Madrides Real un Barcelona. Tādu piemēru ir daudz un diemžēl, izņēmums nav arī Glāzgovas Rangers un “Celtic”.

Ārpus fanu sadursmēm un huligāniskiem izlēcieniem, Glāzgovas “Celtic” ir samērā titulēts klubs. Jau 1889.gadā, tikai 2 gadus pēc kluba dibināšanas, tas sasniedza Skotijas kausa finālu, kurā gan zaudēja. Toties kausu iegūt izdevās 1892.gadā. Absolūti labākais laiks klubam bija 20.gadsimta 60.un 70.gadi, kurus sauc par “Celtic” zelta laikmetu. 1967.gadā klubs uzvarēja visās sacensībās, kurās piedalījās. Ar leģendāro Džonu Steinu pie kluba vadības, “Celtic” ieguva Skotijas līgas kausu un Skotijas kausu, tāpat ieguva Glāzgovas kausu, bet, kas pats svarīgākais, klubs ieguva Eiropas kausu. Mūsdienu Čempionu līgas ekvivalents kļuva par Glāzgovas “Celtic” lielāko panākumu. Turklāt Eiropas un tolaik arī pasaules futbola mērogā, šis panākums bija īpašs, jo Glāzgovas komanda kļuva par pirmo ne Spānijas, Portugāles vai Itālijas komandu, kas triumfēja Eiropas kausa izcīņā.

1970. un 2003.gadā bija iespējas vēlreiz cīnīties par augstākajām balvām Eiropā, bet nācās piedzīvot zaudējumu. 1970.gadā “Celtic” zaudēja Eiropas kausa finālā, bet 2003.gadā UEFA kausa finālā. Savukārt pie leģendārajiem futbolistiem jāpiemin 20.gadsimta 20.gados spēlējušais Džimmijs Makgrorijs. Viņš 16 gadu ilgajā karjerā guva 550 vārtus 547 spēlēs. Makgrorijs vēlāk kļuva par kluba vadītāju, kuru kā reiz nomainīja leģendārais Džons Steins. Šobrīd “Celtic” ir viens no Skotijas futbola flagmaņiem, tāpat kā Rangers. Šo klubu savstarpējā cīņa kā sākas līdz ar to dibināšanu, tā arī nav mazinājusies mūsdienās.