Otrā pasaules kara fināls Eiropā 1945. gada aprīlī un maija sākumā. Centrālā vieta šajos notikumos, proti, nacistiskās Vācijas militārajā sagrāvē, bija kaujai par Berlīni. Vācijas galvaspilsētai uzbruka trīs Sarkanās armijas frontes, pilsētu ielencot un pēc tam izcīnot asiņainas kaujas tās ielās, kas noslēdzās ar vācu spēku kapitulāciju Berlīnē  1945. gada 2. maijā. Stāsta vēsturnieks, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks Valdis Kuzmins.

Līdz ar nacistu reiha vadoņa Ādolfa Hitlera pašnāvību 1945. gada 30. aprīlī vācu spēku vispārējā kapitulācija bija vairs tikai dažu dienu jautājums.

Vācijas kapitulācijas brīdī lielākais un militāri spēcīgākais vācu armijas grupējums atradās Latvijas teritorijā Kurzemē par situāciju tā sauktajā Kurzemes cietoksnī kapitulācijas brīdī, turpina Valdis Kuzmins.

2020. gadā aprit 75 gadi kopš noslēdzās Otrais pasaules karš. Šī kara norises sīki aplūkotas raidījuma Šīs dienas acīm ciklā „Satumsums” no 2009. līdz 2015. gadam. Šogad skan raidījumu virkne, kuras fragmentos no tolaik izskanējušajiem raidījumiem koncertēti paraudzīsimies uz šī grandiozā militārā konflikta norisēm kā pasaulē, tā Latvijā.