Gārsenes pils ir Sēlijas pērle, neogotikas stilā celta ēka, kura piedzīvojusi vairākas pārbūves, bet te ilgstoši, no 16.gadsimta 80.gadiem līdz agrārai reformai pagājušā gadsimta 20. gados, saimniekoja viena dzimta – baroni Budbergi.

Gārsenes pilī uzklausām stāstu par baroniem Budbergiem, lūkojam skaistiem zīmējumiem rotāto krāsni - reto interjera palieku no baronu laikiem. Baznīcā uzzinām, kā barona sievas piemiņai tapa šī būve, bet Valda Kalnieša Gārsenes senlietu kolekcijā skatām krēslu, kur īsi pirms savas atstādināšanas no amata sēdējis prezidents Kārlis Ulmanis. Uzzinām arī, no kā šeit ticis šūts Latvijas karogs Trešās atmodas sākumā.

Budbergi, kuri valdījuši Gārsenes muižā 19. gadsimta nogalē un  20. gadsimta sākumā bijuši apkaimes ļaužu vidū ļoti iecienīti baroni. Gārsenes pils pārvaldniece Dace Geida stāsta, kad jaunais barons Gothards Ernsts Budbergs no ārzemēm te ieradies ar savu pirmo sievu anglieti Konstanci Ģertūdi Vorsu, tad  viņus muižas teritorijā dzīvojošie sagaidījuši ar ziediem rokās un sveicēju rinda bijusi sešu kilometru garumā.

Arī 1905. gada muižu un kungu namu dedzināšanas vilnis gājis secen Gārsenes pilij. Pils  piedzīvojusi lielu pārbūvi 1939. gadā, jo gadu vēlāk te sāk darboties skola un rezultātā daudz kas no greznā interjera ir gājis zūdībā, izņemot  krāsni kur uz baltām flīzēm uzzīmētas Nīdrelandes ainavas.

Pirms dodamies skatīt, kuras ēkas vēl Gārsenē  saistītas ar baronu Budbergu vārdu, ielūkosimies novadpētniecības kolekcijā, kur fotogrāfijās un dažādos vēsturiskos eksponātos  aplūkojama vietējā  vēsture, piemēram, zirgu pasēs un velosipēdistu apliecībās.

Tālāk dodamies uz luterāņu baznīcu. Baznīcā uzmanību piesaista Budbergu dzimtas ģerbonis, kas kā krāsaina vitrāža ir iestrādāts altāra daļā – uz sarkanā vairoga redzami pieci savstarpēju savīti  gredzeni, liekot aizdomāties par līdzību ar automašīnas „Audi” logotipu, bet šos apļus, kas simbolizē dzimtas vienotību, vietējie kokamatnieki ir arī iegrebuši katrā baznīcēnu solu rindā. Mīlestības apliecinājumsir kā jau Dace Gieda minēja arī baznīcas dārzā esošajā kapliča, ko barons Budbergs ir veltījis savai mirušajai sievai.

Gārsenē iIelūkojamies arī Valda Kalnieša senlietu kolekcijā. Pirms sešiem gadiem viņš sāka īstenot savu vaļasprieku un tagad vecās pagastmājas  telpās, ko Valdis dala ar pārtikas veikalu, aplūkojamas senas lietas. Raibumu te daudz, sākot no lūpukrāsas līdz  zirgvilkmes  arklam. Un  sevišķs eksponāts ir smagnējs čipendeila stila krēsls.