Turpmāk raidījums Vietu lietas ielūkosies Latvijas muzeju krātuvēs: kas ir tie priekšmeti, kuri ierasti glabājas skapjos un plauktos aiz slēgtām durvīm? Pirmā ekskursija Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) krātuvē, tur iepazīstam pašu krātuvi un dažus eksponātus - buļļa ragu no Emiļa Melngaiļa kolekcijas un zināmu literātu rakstāmmašīnas.

Rakstniecības, teātra un mūzikas vēstures krājumu sāka veidot 1925. gadā Skolotāju savienības telpās, ilgu laiku tas glabājies Rīgas pilī un kopš 2020. gada tas atrodas  Pārdaugavā, Pulka ielā 8. Triju nozaru krājumi ir sadalīti teju 4000 kolekcijās, un krātuvju kopējā platība ir 3872 kvadrātmetri un tur glabāto vienību skaits drīz sasniegs miljonu.

Kopā  ar direktores vietnieci krājuma darbā Inetu Antoni esam nonākušas krātuvē. Cita pie citas te rindojas baltas durvis ar rokturu, kas atgādina stūres ratu un durvju malās uzraksti – Anšlavs Eglītis, Regīna Ezera, Inga Gaile, Valdis Grenkovs, Jānis  Greste. Un pie šī pēdēja uzvārda arī apstājamies – šī pedagoga vākums arī bija sākums šai milzīgajai muzeju kolekcijai.

Aiz durvīm plauktos rindojas vai nu papīra formāta pieraksti, ko reiz rakstījuši aktieri, literāti, mūziķi, kultūras un mākslas  darbinieki  vai  ko kāds ir rakstījis viņiem. Citos plauktos  glabājas kastes, uz kurām uzrakstīts, kas un kam piederējis, tāpēc arī ir pienācis laiks iepazīt dažus krājumā priekšmetus tuvāk.

Kurš puisītis ragā pūta,
Tam būs kāzas šoruden
Mani brāļi stabulēja,
Tiem būs citu vasariņu.

Tā minēts 2019. gadā marta mēneša priekšmeta apskatā Muzeja interneta vietnē, un runa ir par buļļa ragu, ar akurāti ieurbtiem caurumiņiem. Tāds aptuveni 40 centimetrus garš priekšmets stāv uz galda līdzās tam  fotogrāfija no 1925 gada - suitu tērpos saģērbts etnogrāfiskais ansamblis. Par šiem priekšmetiem no komponista un folklorista Emiļa Melngaiļa kolekcijas stāsta šī krājuma glabātāja RMM mākslas eksperte Inese Žune.

Nākamie eksponāti vēl šobrīd vēl ir apskatāmi arī plašākai publikai, pirms tie atgriežas krātuvēs - tās ir rakstāmmašīnas. Klabošas ierīces "Underwood", "Remington", "Royal", "Hermes", "Torpedo", kuras savulaik kalpojušas rakstniekiem, dzejniekiem, dramaturgiem, kopā ar rakstāmmašīnu stāstu partitūru, ko veidojis Jēkabs Nīmanis, šajā balsu un taustiņu simfonijā glabā stāstus par saviem īpašniekiem.

Stāsta RMM kultūras pasākumu organizatore Katrīna Kūkoja un kopā ar viņu iepazīsim dažu rakstāmmašīnu saimnieku stāstus. Viens no tiem par Anglijā dzīvojošā Gunāra Janovska saraksti ar Amerikā mītošo Anšlavu Eglīti.