Pavasaris ir tas laiks gadā, kad vairums dzīvnieku gādā par mazuļu nākšanu pasaulē. Liela daļa mums līdzās esošo dzīvnieku to dara dējot olas un interesanti - nebūt ne visi ir putni. Pasaulē lielākās, mazākās, izturīgākās un neparastākās olas, kādi dzīvnieki ir šo olu dējēji un perētāji. Raidījumā Zināmais nezināmajā stāsts par olām, kuras nav radījuši putni, bet gan rāpuļi un pat zīdītāji. Stāsta Rīgas Nacionālais zooloģiskā dārza valdes priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka.

Dzīvnieku pasaules apzinīgākie tēti

Dzīvnieku pasaulē ģimenes modeļi ir ļoti dažādi - lielai daļai dzīvnieku mazuļu barošanu un sargāšanu nodrošina tikai mātīte, taču ne mazums sugām aktīvi ģimenes aprūpētāji ir arī tēviņi. Kuri ir dzīvnieku pasaules apzinīgākie tēti, stāsta Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Rīgas zooloģiskā dārza speciālists Māris Lielkalns labinās pie kazuāru tēviņa Sidrabiņa, kurš, ja vien nebūtu samulsis no cilvēku klātbūtnes, arī pats ar viņu aprunātos.

Kazuāri, kuri tiek uzskatīti par pasaulē bīstamākajiem putniem ar savām spēcīgajām kājām spēj nospārdīt līdz nāvei pieaugušu cilvēku, un tikpat kareivīgi šie putnu tēviņi ir tad, kad jāizbaida prom nevēlami viesi no savu mazuļu ligzdas – lapu kaudzes, ko, starp citu, perēšanai arī sagatavo kazuāru tēviņš. Rūpīgo tēvu uzskaiti dzīvnieku pasaulē sākam ar šo nelidojošo putnu, kura dzimtene ir Papua Jaungvineja un Austrālija.

Tā kā kazuāri pieder pie strausu ģints, tad arī strausu vidū ir vērojama šāda pati putnu tēviņu uzvedība, Interesanti ir tas, ka Āfrikas strausu olas pa dienu perē mātītes, bet pa nakti tēviņš. Šāds ieradums strausiem ir tādēļ, ka mātīšu pelēkbrūnā krāsa dienas laikā ir grūti pamanāma uz smilšu fona, bet melnā tēviņa krāsa noslēpj plēsējiem ligzdu naktī.

Savdabīgs džentelmenisms ir raksturīgs degunragputniem – lidoņiem ar milzīgiem košiem knābjiem, uz kura esošais izaugums atgādina govs ragu. Šo putnu tēviņi sargā savas mātītes un mazuļus, tos „iemūrējot” kokā.

Pievēršoties zīdītāju pasaules rūpīgajiem papiem, jāmin mūsu platuma grādos mītošie dzīvnieki – vilki, lapsas, jenotsuņi, āpši un bebri, kas izrāda rūpes par saviem bērniem. Bet skatot eksotiskākus eksemplārus Māris Lielkalns stāsta par Dienvid- un Centrālamerikas lietus mežos mītošajiem kalitriksiem – maziem pērtiķiem.

Parasti gādīgo dzīvnieku tēvu sarakstā tiek minēti jūraszirdziņi, kuru tēviņi ir apveltīti ar ikru perējamo somu. Tajā tēviņš apaugļo un iznēsā jūraszirdziņu mazuļus. Bet vēl gādīgāki ir Čīlē un Argentīnā dzīvojošie Darvina varžu tēvi, kuri līdzīgi kā sengrieķu mitoloģiskais dievs Krons savus bērnus aprij un tad atrij atpakaļ, tiesa, ļaunais Krons atšķirībā no varžu papa šādi nedemonstrēja savu tēva mīlestību.