Visuma izpēte ir veicinājusi neskaitāmu jomu attīstību, taču ikdienā ar to nesaskaroties, var šķist, ka tehnoloģijas, kas sākotnēji radītas kosmosa izpētei, ir sarežģītas, dārgas un tapušas tikai specifiskām vajadzībām - cilvēka dzīvei kosmosā vai planētu izpētei. Taču tā nav, sākot ar kāju protēzēm un drošības standartiem būvniecībā, līdz pat datorpelei un uzlabotam zīdaiņu piena maisījumam, neskaitāmas tehnoloģijas ir padarījušas mūsu ikdienu drošāku un ērtāku, pateicoties sākotnējam mērķim - kosmosa izpētei. Par tehnoloģijām un lietām, kas sākotnēji radītas Visuma pētniecībai, bet tagad tās uztveram kā pašsaprotamu mūsu ikdienas daļu, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta astronomijas un kosmosa tehnoloģiju entuziasts, IT speciālists Raitis Misa.

"Droši var teikt, ka šāds pielietojums atrasts daudzām lietām. NASAi pat ir programmas, kuru mērķis ir komercializēt tehnoloģijas, kas izstrādātas kosmosa vajadzībām, izmantošanai starptautiskajā kosmosa stacijā un arī zinātniskiem mērķiem, veicot novērojumus, gan ar instrumentiem uz Zemes un Zemes orbītā, gan ar instrumentiem, kas tiek sūtīti kopā ar zondēm krietni tālu," skaidro Raitis Misa.

Kosmosā lietoto tehnoloģiju ienākšana un izmantošana mūsu ikdienā pat tiek mērķtiecīgi veicināta.

"Dzīvojot starptautiskajā kosmosa stacijā, lietām, ko izmanto, jābūt mazākām, vieglākām, drošākām, tādām, kas uz Zemes īpaši vajadzīgas nav, - kāds instruments bez vada, kāda gaisa vai ūdens attīrīšanas iekārta, kas uz Zemes varētu būt realizēta savādāk, bet tās tehnoloģijas, kas tur tiek izmantotas, izrādās, ļauj padarīt dzīvi vieglāku uz Zemes," analizē Raitis Misa.

Jaunās tehnoloģijas kosmosa vajadzībām parasti top ilgākā laika periodā, bet konkrētai vajadzībai. Kā piemēru Misa min CMOS sensoru, kas šobrīd ir telefonos un digitālajās kamerās, ko izmanto visi ražotāji, kas ražo kādu fotografējošu iekārtu. Tas ir radīts tieši NASA vajadzībām kā foto sensors, kurš patērē mazāk enerģijas. Tagad šo sensoru izmanto gan uz Zemes, gan kosmosā.

Vienu nozari nosaukt, kura visvairāk ieguvusi no kosmosa tehnoloģiju attīstības, būtu grūti nosaukt. Var minēt medicīnu, kur visi locekļu aizstāšanas mehānismi ir būtiski uzlaboti, pateicoties kosmosa tehnoloģijām, arī bērnu pārtiku, kurai tiek pievienotas eļļas ar neaizstājamajām aminoskābēm. 

"Visas šīs lietas ir kā sekas tam, ka kosmonautiem vajadzēja veselīgi ēst, tagad arī mūsu bērni veselīgi ēd," komentē Raitis Misa.