Pienākusi Jaunā gada pirmā pilnā darba diena un nu jau par tradīciju kļuvusi gada putna paziņošana mūsu raidījuma ēterā. Arī šis gads nav izņēmums. Šogad par gada putnu Latvijā izraudzīta laukirbe. Kāpēc izvēlēts tieši šis putns, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta ornitoloogi - Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes asociētais profesors Ainārs Auniņš un Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvis Agnis Bušs.

"Parasti cenšamies izcelt kādu putnu sugu, kurai varbūt tik labi neiet, vai par kuru zinām maz, šajā gadījumā kombinējas abas lietas, jo laukirbe sava slēptā dzīvesveida dēļ ir tāda, par kuru ziņas ir fragmentāras," skaidro Ainārs Auniņš. "Īsti labi nezinām, cik liela ir populācija, kā mainās.

Ir ļoti liels pamats domāts, ka īsti to neapzinoties, laukirbju skaits dramatiski iet mazumā pēdējā laikā."

Laukirbi bieži var ieraudzīt nejauši, jo viņas dzīvesveids ir grūti pamanāms un slēpts.

"Laukirbei  vajadzīga atklāta ainava, viņa labprāt dzīvo vietās, kur ir labības tīrumu, zālāji, vislabāk, ja tie ir nelieli lauki, kur ir arī neapstrādātas zemes - grāvmalas, ceļmalas," atzīst Ainārs Auniņš. "Laukirbei svarīgās ir neapstrādātās vietas, jo lauka vidū viņas reizēm ligzdu uztaisa, bet tur nav īsti drošas, tur ir grūti nomaskēt. Grāvmalās var ierīkot nomaskētu ligzdu."

Pēdējā laikā iezīmējas tendence - lauki kļūst lielāki, audzē vienu kultūru reģionā, samazinās ainavas elementi.

"Kādreiz bija starp diviem laukiem neapstrādāta josla - eža, mūsdienās diez vai kādu ežiņu atradīsim," vērtē Ainārs Auniņš.

Dati liecina, ka laukirbju populācija samazinās, pagājušā gadsimta 60.gados bijis 16 tūkstoši pāru laukirbju, 80. gados - ap 7000 pāru, pēdējā ziņojumā Eiropas Komisijai, ko iesniedza pirms pāris gadiem, tie bija tikai 500 līdz 1100 pāriem laukirbju.

"Iespējams populācija ir lielāka, bet ne būtiski lielāka," atzīst Ainārs Auniņš.

Parastā ķimene - gada augs 2021

Augs, par kuru ir vairāk jautājumu, nekā atbilžu, aromātisks un visai izplatīts - tā ir  parastā ķimene, kas  šogad ir tikusi pie gada auga titula. Par to, kādiem dzīvniekiem garšo ķimenes un kāpēc to populācija samazinās, stāsta botāniķe, Latvijas botāniķu biedrības pārstāve Agnese Priede.

Parastā jeb pļavas ķimene ir daudzgadīgs lakstaugs ar sīkiem baltiem ziediņiem un mums vislabāk zināma aromātisko sēklu dēļ, kuras plaši izmanto dažādu ēdienu un dzērienu gatavošanā, taču arī dzīvnieku pasaulē šis augs ir visai iecienīts. Viens no iemesliem, kāpēc ķimene tikusi gada auga godā ir tās populācijas samazināšanās. Bet pirms runājam par šī gada augu, ir jāuzzina, kā klājies Ruiša pūķgalvei, kas tika kronēta par gada augu 2020. gadā. Diemžēl ziņas par šo reto un aizsargājamo augu nav iepriecinošas, jo gada garumā botāniķi apsekoja visas līdz šim zināmās atradnes – tikai astoņās no 21 atradnes pētnieki uzgāja šo audziņu, kas pēc izskata nedaudz atgādina rozmarīnu ar zili violetiem ziediem. Kā saka botāniķe Agnese Priede, tikai trīs vietās Ruiša pūķgalve jutusies labi un veidojusi bagātīgas audzes. Tātad tā kļuvusi par vēl retāku un lolojamu augu.

Bet ķimene pagaidām nav reto un apdraudēto sarakstā, bet tās mītnes vietas arī kļūst mazākas.