Dzirde, trokšņi, mūzika, muzikāls talants - šie ir daži no atslēgas vārdiem, ar kuriem varam raksturot mūsu šīs dienas raidījumu, ko veltām skaņu pasaulei.

Kāpēc vienam lācis uzkāpis uz auss, bet cits spēj orķestrī izšķirt atsevišķu instrumentu skaņas? Kāpēc mūzikas instrumentu spēle vai dziedāšana vienam sagādā mocības, bet citam ir talants? Kas atšķir izziņas procesus smadzenēs muzikālam ģēnijam un vienkāršam karaokes dziedātājam? Iepazīstam mūzikas uztveres neparastākos procesus un mēģinām izprast mūzikas ģēniju smadzenes. Stāsta Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Valdis Bernhofs.

Skaņu pasaule un medicīna. Kas ierosina trokšņus ausīs jeb tinītu?

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem ar tinītu sirgst aptuveni 10 procenti cilvēku, un 0,5 procentiem no sirdzējiem šie trokšņi ir traucējoši. Daudzi tinīta pacienti ir mūziķi, un britu supergrupas „Coldplay” solists Kriss Mārtins ir publiski atzinis, ka cieš no šīs kaites. Kas ierosina tinītu, kā tas izpaužas un kas visvairāk cieš no tā, par to saruna ar Rīgas Stradiņa universitātes Otorinolaringoloģijas katedras vadītāju, ārsti-otorinolaringoloģi, kā arī P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas nodaļas vadītāju Guntu Sumeragu.

Kaites nosaukums cēlies no latīņu valodas vārda "tinnire", kas nozīme tiknšķēt, skanēt, zvanīt. Tieši par šādām sajūtām, kas rodas galvā, sūdzas tinīta pacienti. Viena konkrēta iemesla šiem trokšņiem ausīs nav, un  tāpat nav arī  kāda konkrēta medikamenta, kas izārstē no tinīta. Bieži vien šis troksnis nav īsts, tās ir sajūtas, ko rada mūsu smadzenes, tā skaidrojot tinīta izpausmes, skaidro Gunta Sumeraga.