Lai arī galvas smadzeņu neirodeģeneratīvās slimības nav ārstējamas un visbiežāk tās laika gaitā progresē, zinātnieku uzmanību šobrīd saista ne tikai šo slimību cēloņu skaidrošana un iespējama risku mazināšana, bet arī laicīga diagnostika. Šodien raidījumā pievērsīsimies Alcheimera, Pārkinsona un citām līdzīgām saslimšanām, kas ietekmē miljoniem cilvēku dzīvi pasaulē. Pēdējos gados zinātnieki atklājuši daudz jauna par šo slimību, tās cēloņiem un ārstēšanu, tostarp, arī Latvijā. Rīgas Stradiņa universitātes docente Zanda Priede patlaban pēta neirodeģeneratīvās slimības ar mērķi izveidot biomarķierus, kas ļautu pēc iespējas agrīnāk konstatēt specifisku smadzeņu šūnu bojāeju un dotu iespēju laicīgi atpazīt dažādu neirodeģeneratīvās slimību, piemēram, Alcheimera, attīstību un palīdzētu novērst riska faktorus. Par savu darbu Zanda Priede saņēmusi AS “Grindeks” balvu “Zelta pūce”. Par pētījumiem stāsta Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras docente Zanda Priede.

Sarunu ar Zandu Priedi klausies arī raidījumā Monopols: "Zelta pūces balvas" ieguvēja - neiroloģe Zanda Priede.

Kustību nozīmība vēža pacientu rehabilitācijas procesā

Nav noslēpums, ka kustībām ir neaizstājama loma mūsu dzīvē. Cilvēka organisms ir radīts kustībai un fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas visu organisma sistēmu darbībai. Taču, kā un vai sportiskās aktivitātes var palīdzēt vēža pacientu rehabilitācijas procesā? Par to nesen tapis pētījums Rīgas Stradiņa universitātē.

Sākotnēji Rūdolfs Cešeiko iesaistījās starptautiskā onkoloģijas pētniecības projektā maģistratūras studiju laikā Norvēģijā, Tronheimas pilsētā, kur ir viena no lielākajām zinātņu un tehnoloģiju universitātēm valstī. Diemžēl šis projekts nedeva cerētos rezultātus, un dalībnieku fiziskās spējas pat samazinājās, kas pēc pētnieciskā darba izdarītajiem secinājumiem un domām bija nepietiekamās treniņu slodzes dēļ.

Ne reizi vien šī gada laikā plašsaziņas līdzekļos intervēts fizisko aktivitāšu fiziologs un Rīgas Stradiņa universitātes doktorants Rūdolfs Cešeiko par pētījumu, kurā pierādīja, ka spēka treniņi palīdz onkoloģijas pacientu ārstniecībā. Pētījums ir beidzies, bet Rūdolfs turpina apmācīt un vingrināt cilvēkus, kas pārcietuši staru vai ķīmijterapiju, vai kādu onkoloģisko operāciju. Sporta zālē līdzās bumbām un hantelēm ir galvenie Rūdolfa, vai, pareizāk sakot, viņa trenējamo darba instrumenti ir skriešanas celiņš un trenažiera krēsls, kurā cilvēks iesēžas un ar kājām veic spiešanu.

Nesen Rūdolfs atgriezās no starptautiskās vēža konferences Malaizijas galvaspilsētā Kualalumpurā, un tur Latvijas pārstāvis bija vienīgais, kas runāja par fizisko aktivitāšu lietderību vēža pacientiem, un kolēģi no citām valstīm atzinīgi novērtēja šo pētījumu onkoloģijas jomā.