Putni ir tik atšķirīgi no zīdītājiem, ka nav pārsteigums, ka putni arī atšķirīgi saož, saklausa, izgaršo un satausta pasauli sev apkārt. Ne viens vien ir brīnījies, kā putni tik ātri aizmūk, cilvēkam tuvojoties, kā tie spēj spēj saklausīt savu partneri pat kilometru attālimā. Kādas maņas ir attīstītas putnu pasaulē, atklāj Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs, ornitologs Viesturs Ķerus.

"Mēs, cilvēki, vairāk dzīvojam putnu pasaulē, nekā pārējo zīdītāju pasaulē, jo tās svarīgās manas mums ir kaut kādā mērā līdzīgas. Tajā paša laikā, lai arī pārklājas, tā ir viņu pasaule un mums, kas dzīvo paralēlā pasaulē, ir ļoti grūti izprast putnu pasauli, tā ir sarežģīti pētāma," atzīst Viesturs Ķerus.

"Cik zinām šobrīd putniem ir pamatā tās pašas maņas, kas cilvēkiem, bet vēl klāt nāk spēja sajust magnētisko lauku. Tas ir, cik mēs zinām šobrīd. Var gadīties, ka ir kādas maņas, kas mums neienāk prātā, jo tā tomēr viņu pasaule," skaidro Viesturs Ķerus.

Putni jūt magnētisko lauku un izmanto to orientācijai ne tikai tālos pārlidojumos, bet arī tuvākos mērogos. Kāds ornitologs esot teicis, ka putniem ir karte uz knābja un kompass acī.

"Šobrīd zināms, ka putnam ir divas sistēmas, ar kurām viņš uztver magnētisko lauku – viena ir magnētiskā lauka spēka līnijas, tātad kompass, kas ļauj putnam pateikt, vai viņš dodas virzienā un polu vai ekvatoru. Tas būtu tas kompass acī. Mūsdienās ir izpētīts, ka, visticamāk, putni redz šīs magnētiskā lauka spēka līniījas," analizē Viesturs Ķerus.

"Kas attiecas uz karti uz knābja, tika uzskatīts, ka knābī atrodas magnetīda [dzelzs oksīda] daļiņas, kas ļauj uztvert magnētiskā lauka intensitāti un precīzāk noteikt putna atrašanās vietu. Vai šī karte tiešām ir knābī, par to ir pretrunīgi secinājumi. Šobrīd izskatās, ka, visticamāk, jā, bet kā tieši tas strādā, tas joprojām nav skaidrs," turpina Viesturs Ķerus. 

Knābis ir arī būtisks kā taustes orgāns, sevišķi bridējputniem. Ar knābi var mēģināt arī barību saost. Knābis der arī garšas sajušanai.

Ilgi valdīja uzskats, ka putniem ožas nav. Jo vairāk ir pētījumi, jo vairāk redzams, ka putniem oža ir un to izmanto arī barības sameklēšanai.

"Ir pētījums, kas parāda, ka zīlītes atrod barību pēc smaržas, viņas saož kāpuru sagrauztās skujas un zina, ka tur būs kāpuri, ko apēst," bilst Viesturs Ķerus. "Arī baltie stārķi saož tikko pļautu zāli, viņi zina, ka tur var lidot, jo tur būs dažādi radījumi, ko apēst."

Vētras burātājs var barību saost līdz pat 12 kilometru attālumā. Jūras putniem oža ir arī svarīga orientācijai.

"Iespējams, oža ir svarīga, un tur ir vēl pretrunīgi pētījumi, sauszmes putniem migrācijai. Viņiem ir ne tikai magnēstiskās kartes, bet arī smaržu kartes migrācijai, lai zinātu, kur lidot," stāsta Viesturs Ķerus.

"Mājas strazdi ligzdu materiālā, kas pārsvarā ir no sausas zāles, iepin dažādas smaržīgas zālītes. Viņi saož, ka tas ir pareizais ligzdas materiāls. Kāpēc viņi tā dara, vēl tiek pētīts, viens, lai  iepatiktos draudzenei, otrs - smaržīgās vielas var palīdzēt putnu mazuļiem cīņā pret dažādiem kukaiņiem," atklāj Viesturs Ķerus.

Vēl izpētīts, ka putnu dāmas iesmaržinās. Tas izpētīts par mežapīlēm, bet, iespējams, tā ir populāra lieta.

"Kamēr tēviņiem jāizrādās ar smalkiem tērpiem, tikmēr mātītes var pievērst uzmanību ar smalkām smaržām," bilst Viesturs Ķerus. 

Klajā nācies Eiropas putnu noteicējs

Pirmo reizi latviešu valodā ir izdoda ilustrācijām bagāta putnu vērošanas rokasgrāmata - putnu noteicējs, kas ļauj iepazīst visas Eiropā mītošās putnu sugas. Kā noritēja darbs pie tulkošanas, kā tie aprakstītas putnu skaņas un kāpēc uz grāmatas vāka ir mazā ērgļa attēls?

"Šis viennozīmīgi ir Eiropas putnu bestsellers ļoti daudzās valodās, kurās tulkots, bet arī latviešiem tas būs pirmais un galvenais materiāls par putniem," tā par  grāmatu, ko klajā laidis uzņēmums „Jāņa Sēta”,  saka šī uzņēmuma valdes loceklis un grāmatas izdošanas iniciators Mareks Kilups.

Runa ir par brošētu palielu kabatas formāta izdevumu, kas populārākais un labākais putnu noteicējs un kopš tā pirmā izdevuma iznākšanas 1999. gadā  tas izpelnījies plašu atzinību daudzu putnu vērotāju vidū Eiropā. Tas tulkots vairāk nekā 14 valodās, nu tas pieejams arī latviski.

Grāmatā ir lasāms apraksts par 720 sugām, kā arī vēl aprakstīti daudzi reti  ieceļotāji Eiropā un saraksts ar maldu viesiem. Katru putnu var aplūkot attēlos, klāt ir apraksts par izskatu un dzīvesveidu un vietu, un arī balss apraksts. Kā uzrakstīt putna balsi cilvēku valodā, stāsta grāmatas tulkotāja Elīna Gulbe.

Bet Mareks Kilups arī bilst, ka saistībā ar šo grāmatu ir ieviesusies skaidrība vairākiem putnu nosaukumiem latviešu valodā. Līdzās nule izdotajam „Putnu noteicējam” Mareks Kilups ir nolicis arī Jāņa Baumaņa un Pētera Blūma sastādīto grāmatu „Latvijas putni”, kas nākusi klajā 1969. gadā.

Tā kā ik gadu Latvijā pieaug putnu vērotāju skaits, jādomā, ka jaunā grāmata būs labs palīgs gan amatieriem, gan profesionāliem daudzveidīgo lidoņu iepazīšanā.