Mūsu planēta miljoniem gadu laikā piedzīvojusi gan mežonīga karstuma viļņus, gan aukstumu, gan dinozauru ēru, gan absolūtu iznīcību. Visos šajos šķietami lēnajos un tomēr dinamiskajos apstākļos ir auguši augi. Krietni citādi, nekā tie, ko šodien redzam sev apkārt. Kā dažādas augu formas mainījās evolūcijas gaitā, pielāgojoties apstākļiem un kā izskatījās tropiskie meži Eiropā un meži Grenlandē un Antarktīdā? Seno augu attīstību dažādos vēstures periodos palīdz iepazīt paleontologs, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas nodaļas vadītājs Ervīns Lukševičs.

Priesteris un dabas zinātņu skolotājs Jāzeps Fedorovičs

Jāzeps Fedorovičs Ilūkstes tuvākās un tālākās apkārtnes floras izpētei veltīja kopumā 33 sava mūža gadus. Savus pētījumus Fedorovičs veica ciešā sadarbībā ar tālaika pazīstamākajiem Lietuvas botāniķiem, tā par lietuviešu dabas pētnieku stāsta botāniķis Uvis Suško, kurš vairāku gadu laikā ir pētījis  un vācis materiālus par Jāzepu Fedoroviču. 

Priesteris un dabas zinātņu skolotājs dzimis Žemaitijā 1777. gadā un 1810. gadā  nosūtīts kalpot uz Ilūksti, kas tolaik bija spēcīgs jezuītu  centrs, kur daudz uzmanības tika pievērsts vietējo  zemnieku bērnu izglītošanai, stāsta Uvis Suško.

Viļņas bibliotēkā glabājas Jāzepa Fedoroviča rokraksti, kuros botāniķis ir iekļāvis savulaik Ilūkstes apriņķī un tā apkārtnē atzīmētās 962 sugas, un zināmu daļu no Fedoroviča atzīmētajiem augiem veido arī tolaik dārzos un apstādījumos sastopamie krāšņumaugi.

Pateicoties Uvim Suško un viņa kolēģiem, Jāzepa Fedoroviča kapa vieta Ilūkstes katoļu kapos ir labiekārtota un apkopta, un Uvis Suško bilst, ka tas ir viens no retajiem mūs seno botāniķu kapa pieminekļiem, kas ir saglabājies.