Piektā daļa mirstības un saslimstības gadījumu pasaulē ir saistīti ar vides problēmām. Tāpat ikvienu skar un arī veselības sarežģījumus daudziem var radīt klimata pārmaiņu radītās problēmas. Ir tīri vides piesārņojumu izraisītas veselības problēmas, ir globālo pārmaiņu radītas problēmas.

Vairāk nekā vides putekļu piesārņojums, veselības problēmas var radīt putekļu piesārņojums mājās. Ēst gatavošana, smēķēšana un gaisa atsvaidzinātāju lietošana – būtiski ietekmē veselību, saasina esošās slimības, norāda raidījuma Zināmais nezināmajā viesi.

Nav lielākās laimes, kā būt veselam. Taču ne vienmēr mūsu veselības stāvoklis ir atkarīgs no iedzimtības, uztura, dzīvesveida, un ne vienmēr to varam ietekmēt pašu spēkiem. Dažkārt kļūstam par upuriem vides apstākļiem, piemēram, gaisa piesārņojumam, vai neapzināti atrodamies tuvumā bīstamām vielām, kas var atstāt ietekmi uz mūsu veselību. Vides piesārņojums var būt veicinātājs vairāk nekā simt dažādām saslimšanām un Pasaules veselības dati norāda, ka ar vides apstākļiem saistītas slimības ir viens no četriem biežāk sastopamajiem nāves iemesliem pasaulē. Kuras ir izplatītākās slimības un kas ir šo slimību veicinātāji? Skaidro Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU) Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš un RSU Darba drošības un vides veselības institūta Higiēnas un arodslimību laboratorijas vadošā pētniece Žanna Martinsone.

Pētījumi par depresijas izpaltību

Depresija ir viena no biežākajām psihiskajām saslimšanām Eiropā. Pasaules Veselības organizācija prognozē, ka 2020. gadā tā būs otrā biežākā slimība invaliditātē pavadīto gadu dēļ visā pasaulē, turklāt depresija ir galvenais pašnāvību cēlonis.

Psihiatre, RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras docētāja Jeļena Vrubļevska  nupat aizstāvēja savu promocijas darbu par depresija izplatību Latvijā. Viņa skaidro, kas tik atklāts, strādājot pie šī pētījuma un atgādina, kāpēc šī slimība ir tik nopietna un aktuāla mūsdienās.